sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Gimnazjaliści uczyli się ratować życie

Wspaniała pogoda, emocjonujące zadania i dzielni gimnazjaliści – tak wyglądały niezwykle pasjonujące  1. Mistrzostwa Skawiny Szkół Gimnazjalnych w Ratownictwie Przedmedycznym, które odbyły się we wtorek, 24 maja na terenie Gimnazjum nr 2 w Skawinie i parku miejskiego w godz. 8:30-13:30. 

Dzielni gimnazjaliści zmierzyli się z niezwykle realistycznymi scenkami ratowniczymi, które wymagały ogromnej wiedzy i umiejętności. Dla niektórych była to pierwsza w życiu taka możliwość, sprawdzenia się, dotknięcia i rozmowy z poszkodowanym oraz udzielenia mu pierwszej pomocy w warunkach bardzo zbliżonych do tych jakie możemy spotkać w codziennym życiu.

Uczestnicy Mistrzostw musieli udzielić pierwszej pomocy w sytuacji:

  • złamania otwartego kończyny dolnej,
  • wbitego w nogę kończyny dolnej – ciała obcego (był nim śrubokręt),
  • biegacza, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia,
  • pomoc przy spadku cukru u cukrzyka,
  • oraz  konieczność udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym, którego to silnik zapalił się.

Te zawody, to impreza, którą zawsze warto organizować. Być może ta dzielna młodzież kiedyś uratuje komuś życie w realnym świecie? A nie ma nic ważniejszego i piękniejszego niż pomoc drugiemu człowiekowi – mówi koordynator Michał Rokosz.

Wyniki 1. Mistrzostw Skawiny w Ratownictwie Przedmedycznym:

  1. miejsce i tytuł Oficjalnych Mistrzów Skawiny Szkół Gimnazjalnych w Ratownictwie Przedmedycznym zdobyła drużyna z Gimnazjum numer 2 w Skawinie -drużyna niebieska z sumą punktów 164;
  2. miejsce i tytuł I  Wicemistrzów Skawiny  Szkół Gimnazjalnych w Ratownictwie Przedmedycznym zdobyła  drużyna z Gimnazjum numer 1 w Skawinie – drużyna czarna z sumą punktów 160;
  3. miejsce i tytuł II Wicemistrzów Skawiny  Szkół Gimnazjalnych w Ratownictwie Przedmedycznym  zdobyła drużyna z Gimnazjum numer 2 w Skawinie – drużyna czerwona z sumą punktów 158.

Przyznana została także nagroda od sędziów dla dzielnie walczącej drużyny Pomarańczowej z Gimnazjum Katolickiego w Skawinie.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Źródło: Pogotowie Ratunkowe