niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Głosuj w Tesco na „STOP SMOG!”

3 października ruszyła akcja Tesco „Decydujesz, pomagamy”. W ramach tej inicjatywy klienci Tesco mogą oddać głos na jeden z trzech projektów w danym regionie. Głosowanie odbywa się w wybranych sklepach poprzez wrzucenie żetonu do urny. Każdy, kto zrobi zakupy za dowolną kwotę, otrzyma przy kasie żeton. W tym roku do głosowania dostał się projekt ze Skawiny – „STOP SMOG!”.

– „STOP SMOG!” to skawiński projekt grupy nieformalnej „Razem dla Skawiny” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie. Projekt walczy o głosy z dwoma krakowskimi inicjatywami. Dzięki naszej akcji zyskamy wszyscy, bo każdy z nas oddycha, a nasz projekt ma na celu poprawę jakości powietrza w Skawinie. Wierzymy, że przy zaangażowaniu mieszkańców gminy Skawina, którzy będą głosować na nasz projekt „STOP SMOG!”, uda nam się pokonać krakowskie inicjatywy i wygrać nagrodę, którą przeznaczymy m.in. na zakup oczyszczaczy powietrza dla szkół i przedszkoli oraz działania edukacyjne na temat smogu – wyjaśnia Agnieszka Poniewska inicjatorka akcji.

Powietrze to jeden z trzech podstawowych czynników – obok wody i pożywienia – niezbędnych do życia. Jakość powietrza w naszym województwie jest tragiczna – Małopolska tonie w smogu przez 90 dni w roku! Obok tlenu wdychamy zabójcze substancje w postaci pyłów PM 10 i PM 2,5. Kraków zajmuje 11. miejsce wśród 50 miast UE z najgorszym powietrzem. Skawina jest na 12. miejscu. Można to zmienić poprzez edukację i dzięki zakupowi oczyszczaczy powietrza dla szkół i przedszkoli z gminy Skawina.

Oczyszczacze powietrza zapobiegną skutkom smogu u osób najbardziej na nie wrażliwych, czyli dzieci. Zanieczyszczone powietrze wywołuje wiele chorób, przedostaje się do gleby, zatruwając plony. Nawet zamykając się w domowym więzieniu, nie zabezpieczymy się przed smogiem. On i tak wedrze się do naszych domów poprzez chociażby nieszczelne okna.

 Przebywając w smogu, dostarczamy do organizmu tyle rakotwórczego benzopirenu, jakbyśmy wypalili siedem papierosów dziennie – przekonuje Agnieszka Piskorz-Burek, współorganizatorka. – Nie zdajemy sobie sprawy, że w sezonie zimowym z każdym oddechem zatruwamy swój organizm tablicą Mendelejewa– dodaje.

W akcję zaangażowała się społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. – Cieszę się, że szkoła uczestniczy w konkursie, który walczy o czyste powietrze. Jakość powietrza jest bardzo ważna w pracy z dziećmi, bo wpływa m.in. na ich samopoczucie czy koncentrację uwagi. Dlatego rozwijamy u naszych uczniów świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za świat wokół nas. Wskazujemy, że od każdego z nas, zależy jakość naszego życia, ale też standard życia przyszłych pokoleń. W konkursie, w którym się znaleźliśmy, istotne jest głosowanie klientów, dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców naszej gminy o głosowanie podczas zakupów w Tesco na projekt „STOP SMOG!” – apeluje dyrektor SP1 Hanna Szczerbak.

Na skawiński „STOP SMOG!” można głosować od 3 października do 31 października w Tesco w Skawinie, a także w sklepach w Krakowie przy ul. Kapelanka 42, Kapelanka 58, Babińskiego 69, Wielicka 259. Na stronie https://www.facebook.com/STOP-SMOG-1395921533859960/ można śledzić informacje o projekcie.