sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

Gmina tłumaczy, skąd podwyżki

Na stronie gminy Skawina pojawiło się tłumaczenie dużych podwyżek za wywóz śmieci. Oto oświadczenie:

„Przed nami trudna i niepopularna decyzja. Musimy podnieść opłatę za wywóz śmieci. Proponujemy kwotę 25 zł za odpady segregowane i 50 zł za niesegregowane. Takie stawki wynikają z rachunku ekonomicznego całego systemu. Jest to podwyżka niezbędna i konieczna. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci.

W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że miasta i gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci. Skawiny ten problem niestety nie ominął. Już kilkaset miast i gmin w Polsce było zmuszone do podwyżki, inne przymierzają się do drastycznego podniesienia opłat za wywóz śmieci. W naszym sąsiedztwie spora część gmin była zmuszona do wprowadzenia drastycznych podwyżek, które sięgają czasami 32 zł od osoby na miesiąc. Mamy nadzieję, że proponowana stawka w naszej gminie utrzyma się przez cały 2020 rok.

„Rynek śmieciowy” został zmonopolizowany. W rejonie naszej gminy zajmuje się nim zaledwie kilka firm, które mogą swobodnie dyktować ceny. Tak wysokie podwyżki świadczonych usług przedsiębiorstwa argumentują rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, podwyżkami pensji, cen paliwa oraz koniecznością wprowadzania u siebie monitoringu lub zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do organizowanych przetargów przeważnie startuje pojedynczy oferent, który dyktuje bardzo wysokie ceny. Każdy kolejny przetarg to radykalna podwyżka. Gmina musi rozstrzygnąć przetarg, gdyż w przeciwnym razie sterty śmieci zalegną we wszystkich możliwych miejscach.

Pojawiają się głosy, że gmina powinna podnieść opłaty za wywóz śmieci do 20 zł zamiast 25 zł. Doprowadzi to do tego, że w przyszłym roku na pewno będziemy zmuszeni do kolejnej, jeszcze wyższej podwyżki. Rachunek ekonomiczny jasno to określa. Zgodnie z przepisami prawa, system gospodarowania odpadami musi być samowystarczalny. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci. W zeszłym roku dołożyliśmy do systemu 1 mln 300 tys zł. W 2019 ta kwota będzie jeszcze wyższa. W zabudowie wielorodzinnej są takie altany śmietnikowe, gdzie firma podjeżdża codziennie, by je opróżnić. Przy stawce 20 zł na miesiąc nawet przy radykalnym obniżeniu częstotliwości odbioru odpadów, na co pozwala prawo, system się nie zbilansuje. Mamy nadzieję, że te argumenty, które podajemy w tym krótkim tekście przemówią do Państwa.

Podwyżka na 25 zł i 50 zł jest decyzją trudną, ale konieczną, by utrzymać system gospodarowania odpadami na takim samym poziomie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.”