sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Góra i Baltaza gościli w bibliotece

Goszczenie w bibliotece pisarzy to zawsze dla nas radość. Przyjemność jest podwójna, gdy możemy się spotkać z autorem, który pochodzi z najbliższej okolicy. Zwłaszcza, gdy rozmawiamy o książce, która zbiera świetne opinie!  

Tak właśnie było w ostatnią niedzielę, gdy odwiedził nas znany skawiński dziennikarz Dawid Góra. Tematem spotkania był jego debiut książkowy – reportaż „WOPR. Życiu na ratunek”. Do dyskusji zaprosiliśmy też specjalistę w dziedzinie ratownictwa wodnego, płetwonurka i członka WOPR-u Konrada Baltazę. 

Był to strzał w dziesiątkę, bo opowieści reportera o pracy służb niosących pomoc na wodzie były uzupełniane wspomnieniami ratownika o szczególnie ciekawych akcjach oraz emocjonujących wydarzeniach. Panowie odpowiedzieli też na szereg dociekliwych pytań od publiczności. To zaskakujące, że tak pasjonujący temat został podjęty w formie książkowej po raz pierwszy.

Dzięki reportażowi Dawida Góry członkowie WOPR-u, w większości ochotnicy i wolontariusze, cisi bohaterowie bałtyckich plaż czy mazurskich jezior, w końcu zostali dostrzeżeni, a ich praca – doceniona. Teksty zawarte w „WOPRze” pokazują, że jest to zajęcie nie tylko niebezpieczne, ale też obciążające psychicznie. Jak wyjawili nasi goście, do wykonywania tej trudnej roboty ratowników popycha pasja, imperatyw pomagania, a czasem też… uzależnienie od adrenaliny. 

Po spotkaniu była możliwość kupienia książki i zdobycia autografu autora. Ci z państwa, którzy nie dotarli na spotkanie, wciąż mają szansę zakupienia reportażu w naszej bibliotece w specjalnej cenie!  Dziękujemy Dawidowi Górze i Konradowi Baltazie za bardzo ciekawe spotkanie. Za współorganizację spotkania dziękujemy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie w Skawinie, a za pyszny poczęstunek Live-Book Cafe

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna, fot. Jarosław Karasiński