czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Góra: Nikt nie zostaje bez odpowiedzi

Dwa lata temu sala podczas bezpłatnych porad prawnych świeciła pustkami. Dziś w każdy drugi piątek miesiąca (w godz. 16-19) w Miejskiej Bibliotece Publicznej ustawiają się kolejki.

Porady prowadzi Katarzyna Góra z Kancelarii Prawnej „Lexilio”. – Celem udzielanego wsparcia jest przedstawienie istniejących rozwiązań, pokazanie osobie przychodzącej po pomoc prawną, co należy zrobić żeby jej problem mógł zostać rozwiązany. Co ciekawe, niejednokrotnie kilkunastominutowa porada jest wystarczającą pomocą! Ludzie często potrzebują jedynie doprecyzować pewne kwestie lub wyjaśnić sprzeczności, które, szczególnie po zasięgnięciu informacji w Internecie, mnożą się – tłumaczy radca prawny.

Góra przyznaje, że zdarza się, iż udzielona porada stanowi jedynie początek sprawy. Wtedy konieczne jest sporządzenie profesjonalnych pism lub wsparcia pełnomocnika w sądzie. Takie usługi nie wchodzą w zakres projektu bezpłatnych porad.

– Podkreślić jednak trzeba, że przeważająca liczba spraw z jakimi przychodzą skawinianie, znajduje rozwiązanie na jednym spotkaniu – zaznacza prawniczka.

Lwia część spraw, o które pytają mieszkańcy gminy, dotyczy kwestii spadkowych. – Dostaję pytania o procedury nabycia spadku, sporządzania testamentów, działu spadku czy tzw. spisywania się. Sporo pytań dotyczy również kwestii rodzinnych i małżeńskich. W kręgu zainteresowania są kwestie alimentów, ich wysokości i obowiązku płacenia. Coraz więcej korzystających z bezpłatnych porad pyta o prawne możliwości rozwiązania ich ciężkiej sytuacji finansowej. Staram się wówczas przedstawiać różne drogi wyjścia ze spirali zadłużenia. Nierzadko jedynym rozwiązaniem okazuje się upadłość konsumencka pozwalająca na całkowite oddłużenia lub znaczną redukcję zobowiązań finansowych. Wielu ludzi znajdujących się na skraju bankructwa nie ma często pojęcia o możliwościach, jakie daje im prawo – tłumaczy Góra.

Ponadto, na fali głośnego wyroku TSUE pojawia się również coraz więcej pytań o możliwość unieważnienia umowy o tzw. kredyt frankowy.

Radca prawny obserwuje znaczny wzrost zainteresowania poradami. Stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą” wraz z Kancelarią Prawną „Lexilio” prowadzi projekt bezpłatnych porad prawnych z małą przerwą od sierpnia 2017 r. Osób korzystających z projektu przybywa nieustannie. Prawdziwy progres dała projektowi pomoc Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie, która użyczyła pomieszczenia i nagłośniła informację o udzielanych bezpłatnych poradach.

Z porad prawnych korzystają mieszkańcy gminy właściwie w każdym wieku. Młodzi ludzie często pytają o sprawy rodzinne, małżeńskie. Nieco starsi mają problemy finansowe, często są ofiarami nieuczciwych pracodawców, którzy nie chcą im wypłacać należnego wynagrodzenia. Ludzie jeszcze starsi mają pytania głównie o kwestie spadkowe, darowizny. Ale przychodzą również po pomoc bo są ofiarami oszustów, nieuczciwych domokrążców lub zostali wplątani w zakup przedmiotów z tzw. pokazów i nie wiedzą, czy mogą się jakoś z tej sytuacji wycofać.

Góra specjalizuje się w wybranych zagadnieniach. Może pomóc w zakresie spraw rodzinnych, spadkowych, upadłości konsumenckiej, kredytów frankowych czy w sprawach cywilnych. Jeśli osoba przychodząca po poradę, pyta o sprawę, w której prawniczka nie jest w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi, radca prosi o pozostawienie numeru telefonu bądź adresu mailowego.

– Żadnej przychodzącej po poradę osoby nie zostawiam bez odpowiedzi. W ramach swoich kontaktów zawodowych zasięgam opinii koleżanki lub kolegi (radcy prawnego, adwokata), którzy specjalizują się w danym zagadnieniu. Następnie przekazuję uzyskaną wiedzę konkretnej osobie – tłumaczy Katarzyna Góra.

Kolejne bezpłatne porady prawne zaplanowano na 14 lutego. Odbędą się w godzinach 16-19 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie.