Historia zwyczajnego Piotra…
Po siedmiu latach od premiery, Teatr MASKA wraca z wielkim sentymentem do jednoaktówki sprzed ponad pięćdziesięciu lat, napisanej przez mistrza groteski – Sławomira Mrożka. W niedzielę 26 listopada zobaczymy spektakl „Męczeństwo Piotra Ohey’a”, za który Masce przyznano Maskę Młodych podczas XXXVIII Wadowickich Spotkań Teatralnych.
Z radością wrócimy do mrocznej (wydawałoby się) historii tygrysa ludojada, który zagnieździł się w pewnej łazience wbrew woli jej właściciela, czyli Piotra Oheya. Spektakl zawsze przyciągał do sali teatralnej Pałacyku Sokół rzesze widzów. Nie wątpimy, że stęsknieni latami oczekiwań licznie dopiszą i tym razem. Wciągniemy widza w historię Piotra i zagnieżdżonego (czyżby?) w jego łazience, tygrysa ludożercy. Zwyczajna historia, w zwyczajnym mieszkaniu, zwyczajnej łazience, zwyczajnego Piotra…, ale z Maską ten wieczór taki zwyczajny na pewno nie będzie!
Zobaczymy śmietankę maskowych aktorów: w roli tytułowej Piotra Ohey’a – niezmiennie wystąpi Kamil Cudejko, jako Pani Ohey’owa – Barbara Bylica. Małego Ohey’a wykreuje Aleksandra Sroka, która spuściznę – rolę Jasia – przejęła od Patrycji Polek. W roli Szefowej Protokołu Dyplomatycznego – maharadży uwielbiającego polowania, zadebiutuje Wiktoria Zielińska (w tej kreacji niegdyś zobaczyliśmy już Katarzynę Najbar, Agatę Modrzejowską i Patrycję Polek). Podczas listopadowego spektaklu niestety nie zobaczymy Katarzyny Farbaniec (pozdrawiamy naszą Hiszpankę). Jej rolę przyjęła Barbara Tomków, która obok Mateusza Droździewicza stworzy kreację syberyjskiego Myśliwego. Są to postaci spektaklu, których mimo, że epizodyczne pojawienie się na scenie, wywołuje żywe poruszenie wśród widzów. W roli sprawnie żonglującego Szefa Trupy, Dyrektora Cyrku zobaczymy Piotra Golonkę. Niezmiennie przemieszczającego się także „drogą morską” Urzędnika wcieli się Marek Andruszczyszyn, a tym razem w rolę Poborcy, niczym walczącego z bykiem matadora, wykreuje Tomasz Okarmus. Zuzanna Hoinkis będzie niezmiennie pełną seksapilu Panią Profesor, a Ciałem Pedagogicznym stanie się Kinga Klimas (kiedyś w tej roli Agnieszka Dziudziek).
Spektakl powstał w reżyserii Andrzeja Morawy, pod opieką artystyczną i w charakteryzatorskiej oprawie Marty Tyrpy.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w pałacyku „Sokół” na godzinę przed spektaklem.
Do zobaczenia 26 listopada o godzinie 18.00.
Marta Tyrpa, źródło: CKiS