sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

Historie pięknej, bolesnej miłości

W pierwszą grudniową sobotę, w ramach spotkania z Teatrem MASKA, zapraszamy na wyjątkowy teatralny wieczór. Wyjątkowy… za sprawą formy teatralnej, po którą Maska sięgnęła po raz pierwszy w swojej historii, wyjątkowy też za sprawą jednoosobowej obsady aktorskiej czy aranżacji sceny i widowni (choć ten motyw został już kiedyś wykorzystany). Otóż miło nam zaprosić Państwa na pierwszą popremierową odsłonę monodramu „Dom z Kryształu” w wykonaniu Joanny Gądek, w reżyserii Andrzeja Morawy i samej aktorki.

Wiele lat, bo aż dwadzieścia, czekaliśmy na możliwość zrealizowania formy teatralnej, jaką jest monodram. Reżyser spektaklu Andrzej Morawa długo dojrzewał do takiej decyzji, czy trafniej – możliwości. Aby móc przenieść na deski teatralne spektakl w jednoosobowej obsadzie, trzeba było zdobyć wielopłaszczyznowe doświadczenie, zarówno sceniczne, jak i reżyserskie. To niezwykle trudne zadanie aktorskie – udźwignąć ciężar spektaklu wyłącznie na swoich barkach. Widz od razu wykryje nutę fałszu i nieprawdziwości. Tu, w przypadku „Domu z Kryształu”, nie ma obawy o dekoncentrację widza. Dramat Mariny Vlady, francuskiej aktorki, żony Włodzimierza Wysockiego, którą tak doskonale kreuje Joanna Gądek, czuje się na własnej skórze. Joanna zachwyca, wbija w fotel widza, nie pozwala oderwać od siebie wzroku.

„Dom z Kryształu” jest pięknym zwieńczeniem, ale oczywiście nie zakończeniem, dwudziestoletniej maskowej kariery Joanny Gądek. Na szczęście plany do tworzenia nowych aktorskich kreacji już powstają w głowie samej aktorki, jak i reżysera. Więc 2 grudnia delektujmy się monodramem w Jej wykonaniu, a w czerwcu przyszłego roku kolejną premierą.

Reżyseria: Andrzej Morawa i Joanna Gądek

Charakteryzacja i opieka artystyczna: Marta Tyrpa

Z uwagi na lepszą dla Państwa organizację widowni od grudniowego spektaklu wprowadzamy telefoniczną rezerwację miejsc na wszystkie spektakle Teatru MASKA. Można jej dokonywać telefonicznie pod nr telefonu 12 276 34 64 lub osobiście w Pałacyku „Sokół” w godzinach 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać tylko w dniu spektaklu.

Uwaga! Wejściówki na „Dom z Kryształu” będzie można odbierać w Pałacyku „Sokół” wyłącznie od godziny 16.30 do 17.30. Po tej godzinie nieodebrane zaproszenia uszczęśliwią spontanicznie przybyłych widzów.

Marta Tyrpa, źródło: CKiS