czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

IV Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny

W piątek, 24 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie odbyła się czwarta edycja Powiatowego Obcojęzycznego  Przeglądu Artystycznego uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem Starosty Krakowskiego Józefa Krzyworzeki.

Przegląd przygotowany został przez Zespół Języków Obcych w ZST-E w składzie: Jadwiga Łagosz, Lucyna Czesak, Hanna Gąsiorowska, Małgorzata Kosowska, Maria Menert-Jastrzębska, Agnieszka Kruse-Jagusiak, Łukasz Kaleński, Agnieszka Prokop-Gostevs, Łukasz Wiater, Magdalena Kaszycka-Rynia.

W kategoriach wiersz i piosenka obcojęzyczna wystąpili uczniowie z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego: z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie. Uczniowie ZST-E tradycyjnie wzięli udział we wszystkich konkursowych kategoriach.

W roli konferansjerów w tegorocznej edycji Przeglądu wystąpili Weronika Adamus z klasy 3LG i Kamil Wołczyk z klasy 4BI.

Występy uczestników oceniało niezależne jury w składzie: Sergei Manko – Wicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Bożena Piłat -przedstawiciel Centrum Informacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Aleksander Gołębiewski – przedstawiciel Instytutu i Fundacji Russkij Mir, Michaela Cheffers – przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Maria Ewy ze Szkoły Języków Obcych w Skawinie, Kinga Groblicka – nauczyciel języka niemieckiego ze Szkoły Języków Obcych w Skawinie, Justyna Skawiańczyk-Żur – przedstawiciel Wydawnictwa Pearson, Paweł Nosek – przedstawiciel Wydawnictwa Macmillan, Urszula Gąsior – filolog rusycysta i nauczyciel wychowania fizycznego w ZST-E w Skawinie, pełniąca funkcję przewodniczącej Jury.

Tegoroczny przegląd swoją obecnością uświetnili:  Lidia Pycińska – dyrektor Wydziału Edukacji, Antoni Sapała – Członek Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Grażyna Wójcik – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie oraz Alicja Milczarek – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach.

W występach pozakonkursowych na scenie pojawili się uczniowie ZST-E: Damian Opyrchał i Gabriel Łężniak, którzy śpiewali piosenkę w języku angielskim, w pokazie gimnastyczno-muzycznym STREET PERFORMER wystąpili bracia Bartłomiej i Wojciech Kruk, a uczennice Joanna Dziuba, Urszula Kowalówka i Patrycja Szymańska z Zespołu Tanecznego pod kierunkiem Urszuli Gąsior wykonały taniec w barwach biało-czerwonych. Uwagę wszystkich skupił także taniec typu STREET DANCE w wykonaniu Mateusza Jarmoluka. Ostatnią niespodzianką był występ Zespołu Tanecznego z Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, który zaprezentował Taniec Belgijka – przygotowany pod okiem Doroty Karwat – nauczycielki języka rosyjskiego.

Jury wyłoniło trzech laureatów w obydwu kategoriach konkursowych – wiersz i piosenka obcojęzyczna.

I miejsce w kategorii wiersz przyznano uczennicy ZST-E w Skawinie Weronice Adamus za recytację w języku rosyjskim. II miejsce uzyskała Karolina Płoszczyca z Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach za wiersz recytowany w języku angielskim. III miejsce w tej samej kategorii zajęła uczennica Mariana Oleksiienko z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie  za recytację w języku rosyjskim.

W kategorii piosenka obcojęzyczna I miejsce zdobyła Aleksandra Gierula z Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach za wykonanie piosenki w języku angielskim, II miejsce zajęła uczennica Klaudia Dąbrowska z Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie za wykonanie piosenki w języku rosyjskim, a III miejsce przyznano uczennicy Kamili Szczurek z Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach za wykonanie piosenki w języku niemieckim.

Jak co roku, przyznana została nagroda patrona konkursu – Starosty Krakowskiego: „Najlepszy z Najlepszych”, którą otrzymała uczennica Beata Boroń z Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie za wykonanie piosenki w języku angielskim. Pani Lidia Pycińska w imieniu Starosty Krakowskiego wręczyła uczennicy dyplom i nagrodę. Dodatkowe wyróżnienie za piosenkę w języku angielskim przyznano uczennicy Mai Łuc ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie.

Do podniesienia rangi imprezy przyczynili się tegoroczni sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Krakowie, Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, Goethe-Institut, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Fundacja Russkij Mir, Fundacja Dar Serca, Wydawnictwo Macmillan Education, Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Lektor Klett, Bahlsen, Lajkonik, Piekarnia Ryszard Stęskal, Cukiernia Zając w Skawinie i Piekarnia M.J. Dąbrowscy w Skawinie. Laureaci i uczestnicy Przeglądu otrzymali atrakcyjne nagrody (np. 7 calowe tablety Lenovo i Samsung Galaxy, słuchawki nauszne, pendrive’y, karty pamięci, dyski zewnętrzne, książki).

Nagrodę Marii Ewy przyznano w drodze losowania Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno- -Wychowawczemu w Skawinie.

Na zakończenie IV Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Skawina 2017 pani dyrektor ZST-E Anna Stec podziękowała wszystkim za przybycie i udział w konkursie. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy, goście i organizatorzy, zostali zaproszeni do wspólnej fotografii. Relacja filmowa z Przeglądu jest dostępna na stronie internetowej Telewizji Skawina.

Źródło: ZSTE