niedziela, 11 kwietnia 2021 Imieniny: Filip, Leon

Jak oni tańczyli!

Tak gwarnie i kolorowo w skawińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej dawno nie było. Powód? Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Tańcu Sportowym. Tańce standardowe i nowoczesne, solo, w parach i w wieloosobowych formacjach. Znamy zwycięzców!

Czy to dostojny walc, rytmiczna cha-cha-cha czy pełen energii show dance – zawsze zaczyna się od pierwszego kroku. Tancerze, którzy w miniony weekend stanęli do rywalizacji o mistrzowskie tytuły, mają tych kroków za sobą znacznie więcej. Poza ciągle szlifowaną, fantastyczną techniką, mają również umiejętność oczarowania publiczności. Bo taniec to nie tylko kroczki, ale też porywająca muzyka, olśniewające stroje i dopracowane do perfekcji fryzury oraz sceniczne makijaże.

Pierwszy dzień zmagań w turnieju o tytuł Mistrzów Województwa należał do tańca towarzyskiego. Jurorom i publiczności zaprezentowały się taneczne pary z większym i mniejszym doświadczeniem (najmłodsi tancerze mieli zaledwie 8 lat!), wszystkie – bez względu na staż na parkiecie – marzące o mistrzowskich tytułach. Ukoronowaniem wieczoru była uroczysta gala, na której zatańczyli najstarsi finaliści konkursu tańców standardowych i latynoamerykańskich oraz formacje street dance. Było na co popatrzeć! Gorąco dopingowani przez publiczność tancerze sunęli po parkiecie lekko i – wydawałoby się – bez najmniejszego wysiłku, choć wtajemniczeni wiedzą, że za tą lekkością stoją lata treningów.

Wśród par, które wytańczyły mistrzowskie tytuły, znaleźli się reprezentanci Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. W kategorii dzieci młodszych, do 9 lat, trzecie miejsce w tańcach standardowych zajęli Martyna Maślanka i Bartłomiej Czepiel, w kategorii 16 – 18 lat w tańcach latynoamerykańskich o oczko wyżej, bo na drugim miejscu, znaleźli się ich starsi koledzy: Oliwia Korzeniak i Adrian Mrowiec. Ta para pojawiła się na podium dwukrotnie – Oliwia i Adrian zajęli również trzecie miejsce w kategorii 16-20 lat, także w tańcach latynoamerykańskich. Brązowe medale za zajęcie trzeciego miejsca w kategorii tańców latynoamerykańskich wśród tancerzy powyżej 18 lat trafiły natomiast do Izabeli Mrowiec i Szymona Kundy. Fakt, że taniec nie jest domeną młodych, dobitnie potwierdzili nasi wspaniali seniorzy, Sabina i Jakub Kowalówka, którzy wywalczyli drugie miejsce w kategorii tańców standardowych. Gratulujemy!

Drugi dzień turnieju to popisy solistów, duetów, miniformacji i formacji tańca nowoczesnego w trzech niezmiernie widowiskowych stylach: street dance, jazz i modern jazz oraz show dance. To właśnie takie choreografie znamy z teledysków do najpopularniejszych muzycznych hitów współczesnych wykonawców. Nic więc dziwnego, że publiczność nie tylko co rusz podrywała się z miejsc, ale też dopingowała swoich faworytów okrzykami i lawinami oklasków, jakich nie powstydziłyby się największe sale koncertowe. Niesieni aplauzem zawodnicy dali z siebie wszystko – dla zgromadzonych w hali widzów i dla oceniających ich zmagania sędziów, wśród których znaleźli się idole młodych tancerzy, znani z telewizyjnego show You Can Dance, Klaudia Antos i Michał Kalcowski. Kto wie, może uczestnicy tegorocznych Mistrzostw za kilka lat też zasiądą przy sędziowskim stole, żeby oceniać swoich młodszych kolegów?

Pełna klasyfikacja z pierwszego dnia Turnieju na stronie http://www.fts-taniec.pl/.

Pełna fotogaleria i wyniki z dnia drugiego już wkrótce.

Agnieszka Radziszowska, źródło: CKiS