środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Bysina mówi o swoim planie na Skawinę

Do wyścigu o fotel burmistrza Skawiny dołączył Janusz Bysina, obecny dyrektor Centrum Kultury i Sportu. Kandydat KWW Samorządni Razem sprzeciwia się wpływom politycznym na zarządzanie gminą.

– To wyłącznie dzieli społeczeństwo. Jeśli będą ludzie, którzy potrafią się skupić dookoła problemu, zastanowić nad jego rozstrzygnięciem, to będzie to mój wielki sukces – mówi Bysina. – W trakcie wyborów nie będę szedł w setki obietnic, które mogą nie zostać spełnione, nie jestem człowiekiem obiecującym coś, co jest bez pokrycia.

Bysina chce również stworzyć urząd przyjazny mieszkańcom. – Na co dzień osoby odwiedzające ratusz stykają się nie z burmistrzem, ale z urzędnikami. Kilka lat temu został uchwalony kodeks samorządowca. Chciałbym, żeby zaczął funkcjonować naprawdę.

W kwestii zanieczyszczenia powietrza padła taka odpowiedź: – Dzisiaj jest władza, która dba o to, by powietrze było jak najmniej zanieczyszczone. Ale widzę, że wokół prac gminy tworzy się grupa protestujących mieszkańców. To znaczy że ta „działka” nie jest najlepiej obsadzana przez urzędników.

Bysina zapytany o szczegóły odpowiada: – Jeśli mamy rozmawiać o zanieczyszczeniach z firmami, to chciałbym, żeby reprezentowali nas fachowcy, którzy się na tym znają i żeby potrafili oni wskazać możliwe działania, które pomogą to powietrze rzeczywiście poprawić.

Bysina zaznacza, że nie trzeba nikogo dodatkowo zatrudniać. Lepiej szukać i znaleźć osoby, które są mądre i wiedzą, o czym w danym temacie się rozmawia. To tyczy się nie tylko sprawy powietrza.

Burmistrz nie jest, co prawda, bezpośrednim przełożonym dyrektora CKiS, ale to on nominuje, ustala wynagrodzenie oraz odwołuje z tego stanowiska. Przeciwnikiem Bysiny jest obecny zastępca burmistrza. Jeżeli Bysina przegra wybory, znajdzie się w sytuacji, w której jego szefem zostanie jego kontrkandydat. Czy poda się do dymisji w przypadku zwycięstwa swojego rywala?

– Nie zakładam walki przeciwko komukolwiek, kto chce dobrze dla naszej gminy. Jeżeli mój kontrkandydat uważa tak samo, to nie wiem, czy miałby powody do zastanawiania się nad tym, co będzie potem. Powiedzieliśmy sobie z moim przeciwnikiem, że po wyborach będziemy mogli w dalszym ciągu usiąść do wspólnego stołu i rozmawiać o przyszłości.

21 października mieszkańcy Skawiny zadecydują, kto zostanie ich burmistrzem. O to stanowisko będą ubiegać się:
– Janusz Bysina z KWW Samorządni Razem
– Norbert Rzepisko z KW Prawo i Sprawiedliwość

Kapitan Skawina nie wystartuje w wyborach samorządowych. Nie zarejestrował się w Państwowej Komisji Wyborczej. Termin upłynął 26 września.