
„Jedynka” wystawiła już 22. jasełka
Dwa miesiące prób, 70 aktorów z klas 1-7; w tym liczący 30 osób chór, dwie obsady i sześć spektakli wystawionych na przestrzeni kilku dni. Tak wyglądały tegoroczne – 22. jasełka w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie.
11 stycznia w sali teatralnej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wystawili jasełka pt.: „Muzyka Bożego Narodzenia”. Ponad dwumiesięczne zmagania młodych aktorów z teatrem podziwiali liczni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, Senatora RP Marka Pęka reprezentował Antoni Holik, Wojewodę Małopolskiego reprezentował Michał Sumera, widowisko oglądali również radni Rady Miejskiej: Stanisław Lupa, Tomasz Papież i Leszek Kryda, Kierownik Wydziału Edukacji – Marek Marzec, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie i Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast – Krystyna Droździewicz, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Skawiny – Czesława Kopeć, emerytowani pracownicy szkoły oraz licznie przybyłe rodziny młodych aktorów. Wśród gości znalazł się Ksiądz Kanonik Bogdan Kordula – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
Dyrektor Hanna Szczerbak, witając gości mówiła: Jasełka przypominają nam, że narodziny Jezusa to dzień, w którym możemy się radować i niech ta radość i nadzieja trwa cały rok. Z kolei burmistrz zauważył: Miałem okazję oglądać wiele przedstawień w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Za każdym razem były one wspaniałe i inne. I to jest dopiero sztuka, by tak znany temat, za każdym razem pokazać inaczej. Godzinne przedstawienie koncentrowało się wokół czterech wartości: miłości, wolności, pokoju i radości. Klamrą spinającą poszczególne akty i sceny był magiczny flet, pochodzący z czasów narodzin Jezusa. To dzięki melodii wygrywanej na nim współczesne rodzeństwo przestało się kłócić, XVIII wieczne arystokratki zaczęły dostrzegać ludzi w swoich służących i tym samym lepiej ich traktować, smutna księżniczka odzyskała radość, złodziej nawrócił się, a uboga kobieta podzieliła się jedzeniem z potrzebującym.
Uczniowie okazali się wszechstronnymi aktorami, którzy bezbłędnie opanowali swoje role, a ponadto grali na instrumentach, tańczyli i śpiewali. Tradycyjnie już nowonarodzony Bóg w jasełkowym przedstawieniu nie był zastąpiony lalką, ale zadanie to spoczęło na 5-miesięcznej Anetce. Twórczyniami jasełek były: siostra Barbara Brzoza – scenariusz, organizacja, reżyseria, muzyka, Beata Milc – współorganizator, reżyseria, Monika Kosek – reżyseria, Danuta Marcinowska – oprawa muzyczna, Monika Kowalczyk – stroje, Krystyna Czerw, Sabina Dudzik, Magdalena Szynkarczuk – dekoracja, Małgorzata Skorus – tańce, Krzysztof Mutka – nagłośnienie.
Źródło: Szkoła Podstawowa nr 1