czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Jest uchwała ws. smogu

Sejmik Województwa 27 września większością głosów przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze gminy Skawina ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Głosowanie w sejmiku poprzedziło głosowanie nad uchwałą Rady Miejskiej w Skawinie, która 26 maja niemal jednogłośnie wyraziła zgodę na przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej.

Przypomnijmy, że głównym założeniem uchwały jest zakaz spalania węgla od 2030 roku oraz zakaz spalania węgla w instalacjach, których eksploatacja rozpocznie się po 1 stycznia 2023 roku.

„Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych” – zaznaczył burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko. 

Wystarczy skorzystać z pomocy w Referacie Efektywności Energetycznej UMiG w Skawinie przy ul. Rynek 12, wejście od ul. Krzywej.

Pomoc można uzyskać w ramach dotacji gminnej, dotacji z programu Czyste powietrze, pomocy w programie Stop Smog, w ramach programu Powiat bez smogu oraz w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W przygotowaniu dokumentacji pomogą ekodoradcy UMiG w Skawinie. 

Źródło: UMiG