środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Jest zapowiedź dużych inwestycji

Trwają prace nad powstaniem Centrów Aktywności Kulturalnej w Skawinie. Pojawią się na osiedlach Awaryjnym, Ogrody i Rzepnik. Te miejsca zarówno dla mieszkańców jak i organizacji pozarządowych będą pełniły rolę świetlic miejskich, w których mogą spotkać się, organizować warsztaty, imprezy i zebrania.

Centra Aktywności Kulturalnej (CAK) są odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców Skawiny dotyczące miejsc, w których mogą zagospodarować swój czas lub zostawić pod opieką swoje dzieci. Dla przykładu w CAK-u na osiedlu Rzepnik pojawi się klub osiedlowy z funkcją domu kultury. Pomyślano również o najmłodszych mieszkańcach gminy, dlatego na powierzchni 500 metrów kwadratowych powstaną 2 oddziały przedszkola samorządowego, które przyjmie około 50 dzieci oraz żłobek, który zaopiekuje się 40 pociechami. Według wstępnych planów nowe placówki zaczną funkcjonować we wrześniu 2020 roku.

Na osiedlu Awaryjnym pojawi się największe Centrum Aktywności Kulturalnej. To właśnie ono będzie funkcjonowało obok przystanku Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i parkingu park&ride. CAK może służyć podróżnym czekającym na komunikację zbiorową. Żeby umilić im ten czas, powstanie tutaj filia MBP, świetlica osiedlowa z pomieszczeniami przeznaczonymi na działalność domu kultury, miejscem organizacji warsztatów, szkoleń, spotkań organizacji pozarządowych, siedzibą zarządu osiedla oraz przestrzenią pod działalność usługową. Centrum Aktywności Kulturalnej na osiedlu Awaryjnym zostanie uruchomione najprawdopodobniej do połowy 2021 roku.

CAK na osiedlu Ogrody powstanie prawdopodobnie w tym roku, już teraz trwają tam zaawansowane prace. Na mieszkańców czekać będzie świetlica pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców. Również tutaj pojawi się nowa siedziba zarządu osiedla.

Utworzenie Centrów Aktywności Kulturalnej jest jednym z elementów Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Skawina.

Źródło: UMiG