niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Kamień milowy w walce o powietrze

To kamień milowy w walce o czyste powietrze. W poniedziałek radni sejmiku województwa przegłosowali uchwałę antysmogową dla całej Małopolski. Dokument ten co prawda nie zakazuje palenia węglem, ale od 1 lipca zabrania używania paliw niskiej jakości, takich jak muł czy drewno o wilgotności powyżej 20 procent. W ciągu dziewięciu lat z całego województwa, w tym ze Skawiny mają zniknąć nieekologiczne piece, nie będzie można także zainstalować nowego kopciucha. Uchwała dla Skawiny to wielkie wyzwanie, ponieważ do wymiany pójdzie prawie sześć tysięcy kotłów.

– Ja to porównuję do budowy domu. Ta uchwała to fundament i pozwolenie na budowę. Nie mieliśmy do tej pory aktu prawnego regulującego, czym palimy w piecach. To pierwsza taka uchwała w historii wolnej Polski. Dzięki niej w sposób cywilizowany będziemy spalać te paliwa – mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Nakaz wymiany pieców na nowe, ekologiczne to wielkie wyzwanie dla wszystkich małopolskich gmin, w tym dla Skawiny. Będą mogli liczyć na dofinansowanie ze środków zewnętrznych, ale władze gminy proponują też inne rozwiązania. – Liczymy na to, że część mieszkańców również będzie mogła i chciała przyłączyć się do sieci ciepłowniczej MPEC. Mamy dziewięć lat na to, by poprawić jakość powietrza i myślę, że to zrealizujemy – mówi zastępca burmistrza Skawiny, Norbert Rzepisko.

Skawiniacy popierają podpisanie uchwały antysmogowej, ale mają pewne obawy. – To wstyd że przez tyle lat oddychaliśmy tym smrodem, w końcu zaczęli coś robić w tym kierunku – mówi nam pan Dariusz – skąd jednak ludzie mają wziąć pieniądze na wymianę pieca? To nie jest tanie, ten najlepszy węgiel też jest drogi – dodaje.

Szacuje się, że w Małopolsce wymienić należy około 450 tysięcy pieców. Bez regulacji prawnych i programu dofinansowania w nadchodzących latach wątpliwe jest, by wszystkie zostały wymienione.