niedziela, 28 listopada 2021 Imieniny: Lesław, Zdzisław

Karzą za brak maseczki

Policjanci z powiatu krakowskiego cały czas kontrolują przestrzeganie obostrzeń i egzekwują obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia ustanowione w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Tylko w ubiegły weekend funkcjonariusze ujawnili 37 takich naruszeń i nałożyli 35 mandatów karnych.

W okresie od 22 do 24 października br. policjanci z powiatu krakowskiego w ramach sprawdzenia stosowania się do nakazów i zakazów ustanowionych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii skontrolowali 80 obiektów handlowych i lokali takich jak: punkty gastronomiczne, sklepy, restauracje, hotele, domy weselne, salony kosmetyczne i obiekty sportowe. Policjanci zwracali uwagę zarówno na przestrzeganie obostrzeń przez personel, jak i klientów oraz wyposażenie pomieszczeń w środki do dezynfekcji. Dodatkowo też, przestrzeganie obostrzeń sanitarnych sprawdzono w 89 środkach transportu zbiorowego.

W wyniku przeprowadzonych kontroli policjanci ujawnili 37 naruszeń związanych z nieprzestrzeganiem nakazu noszenia maseczki ochronnej w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe i nałożyli 35 mandatów karnych na osoby, które ten nakaz zlekceważyły, a dwie z nich pouczyli.

Policjanci co dzień sprawdzają też, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad i przebywają w miejscu wyznaczonym do izolacji. Planowane są też kontrole policjantów z pracownikami sanepidu, którzy wspólnie będą sprawdzać i egzekwować przestrzeganie obostrzeń w miejscach ich obowiązywania.

Pamiętajmy, że stan epidemii w naszym kraju wciąż trwa i nadal obowiązują nas obostrzenia w postaci zakrywania ust i nosa!

Przypominamy, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:
? na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
? w autobusie, tramwaju i pociągu,
? w sklepie, galerii handlowej, na targu
? w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
? w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
? w kinie i teatrze,
? u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
? w kościele i szkole, na uczelni
? w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banku, na poczcie itp.).

Więcej na temat aktualnych obostrzeń można znaleźć na stronie www.gov.pl.

Źródło: KPP w Krakowie