niedziela, 08 grudnia 2024 Imieniny: Maria, Swiatozar

Kolasa: Witajcie w Skawinie

W poniedziałek w sali obrad skawińskiego ratusza odbyła się konferencja otwierająca Światowe Dni Młodzieży. Dokładnie w samo południe burmistrz Paweł Kolasa uroczyście powitał Słowaków w Skawinie.

Witajcie w naszej ojczyźnie, witajcie w Skawinie. Drodzy pielgrzymi, jestem szczęśliwy, że Słowacy stanowią najliczniejszą grupą pielgrzymów, którzy przyjechali do Skawiny. Dołożymy wszelkich starań żeby wasz pobyt był spokojny i żeby słowacy poczuli się jak w domu – mówi Kolasa

W czasie Światowych Dni Młodzieży w Skawinie mieszka blisko 4 tysiące pielgrzymów ze Słowacji. Ich pobyt w gminie planowany był już od kilku miesięcy. Pierwsze rozmowy między krajami odbyły się wiosną.

Przygotowania rozpoczęły się już w kwietniu. Spotykaliśmy się prawie co tydzień żeby ustalić, czy pielgrzymi będą mieszkać u osób prywatnych, w szkołach czy w parafiach. Dużo czasu poświęciliśmy przygotowaniu miejsca, w którym będą się odbywały uroczystości i bezpieczeństwu – przyznaje Marek Marzec, kierownik Wydziału Edukacji skawińskiego Urzędu Miasta.

W środę do Skawiny przyjedzie prezydent Słowacji Andrej Kiska i weźmie udział w katechezach. Żeby pielgrzymi mogli czuć się bezpiecznie, policja zapowiada więcej patroli. Skawińskich policjantów wspomogą koledzy m.in. z Białegostoku, Łodzi, Poznania czy Podhala.

Policjanci będą pracować na dwie zmiany, żeby pielgrzymi i mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie zarówno w dzień jak i w nocy – zapewnia nadkomisarz Marek Kowalik, komendant komisariatu policji w Skawinie.

Dodatkowe patrole zaplanowano w okolicach parku i skawińskich błoń. Tych miejsc dodatkowo będą pilnować strażacy z pontonem. Wszystko po to żeby szybko zareagować kiedy ktoś się poślizgnie i wpadnie do rzeki.

Oprócz pielgrzymów ze Słowacji do Skawiny przyjechali też Włosi, Francuzi, Eskimosi i przedstawiciele Hong Kongu. W sumie w czasie Światowych Dni Młodzieży w gminie zamieszka blisko 6 tysięcy gości zza granicy. Przygotowania do przyjęcia pielgrzymów wspierał też kościół.

Przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy przede wszystkim przez modlitwę. Staraliśmy się pamiętać w czasie Mszy świętej o pielgrzymach, którzy do nas przybędą. Teraz cieszymy się owocami tej modlitwy. Cieszymy się, że nasze pokolenie może przeżywać tak wielkie wydarzenia jak Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Cieszymy się też, że możemy tym młodym pielgrzymom ze Słowacji pokazać Kraków, miasto świętych. Zwłaszcza Jana Pawła II, siostry Faustyny – zaznacza ks. prałat Edward Ćmiel, proboszcz parafii Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

ak