czwartek, 10 października 2024 Imieniny: Paulina, Franciszka

Koleje losu Franciszka Skawińskiego

Kochani Czytelnicy! Nadszedł czas na drugą edycję projektu „Biblioteczne zakątki”. Dokładnie miesiąc od startu gry mobilnej dla dzieci dotyczącej uratowania Mychy Sędzichy (UDAŁO SIĘ – Mycha wróciła, cała i zdrowa), proponujemy rozrywkę dla nieco starszych – młodzieży i dorosłych! Gra „Tajemniczy pociąg, czyli koleje losu Franciszka Skawińskiego” oprowadzi Was po bibliotecznych zakątkach i odsłoni nowe oblicze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Dzięki współpracy z Good Games stworzyliśmy interaktywną grę mobilną, w której wcielicie się w rolę Franka Skawińskiego i wraz z nim poznacie ciekawostki (i zakątki) Biblioteki. Nie zabraknie także mocnych wrażeń!

FABUŁA

Wyobraźcie sobie…

Budzicie się w ciele Franciszka Skawińskiego – fikcyjnej postaci bibliotekarza pracującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie. W zupełnie obcym miejscu, którego nie znacie i do którego nie wiecie, jak trafiliście. Co się stało?! Za sprawą podróży w wyjątkowym pociągu zostajecie wplątani w losy Franciszka. Na domiar złego nie czujecie się za dobrze? Próbujecie zachować spokój, ale robi się coraz bardziej zagadkowo… Czy dacie się ponieść przygodzie?

Waszym zadaniem jest wcielenie się w rolę bibliotekarza. To jednak nie wszystko! Musicie  zrobić to tak dobrze i przekonująco, by nikt nie zorientował się, że coś jest nie tak… Misji nie ułatwia fakt, że  Franek jest wzorowym pracownikiem. Okazuje się, że męczy go nie tylko przyciasny pulowerek,  ale także demony przeszłości…

Serdecznie zapraszamy do zabawy! Gra, (tak jak Mycha!) będzie dostępna bez wychodzenia z domu – z dowolnego miejsca, wystarczy urządzenie mobilne. Odgrywając rolę Franciszka uczestnicy poznają działy i ofertę biblioteki oraz szczyptę historii książnicy. Będzie to swoista wirtualna wędrówka poprzez zakamarki nowego budynku biblioteki – wyremontowanego dworca PKP. Przede wszystkim, gwarantujemy dużą dawkę humoru i świetną zabawę! Za prawidłowo wykonane zadania będą przyznawane punkty. Dla najlepszych 5 uczestników, którzy do 18 października 2020 r. wezmą udział w zabawie przewidziane są nagrody.

INFORMACJE TECHNICZNE

Gra zostanie udostępniona 7 września 2020 roku o godzinie 17:00. Również o tej godzinie na stronie www.biblioteka-skawina.pl oraz profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie pojawi się kod QR, który umożliwi dostęp do gry. Gra skierowana jest do młodzieży powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych. Za poprawne odpowiedzi przydzielone zostaną punkty, zaś najlepsi gracze otrzymają upominki. Gra będzie dostępna do 18 października 2020 r. Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny, zaś sama gra zajmuje ok. 30 min. Zaprojektowali ją profesjonaliści z wrocławskiej firmy Good Games – najlepsi z najlepszych!

JAK ZAGRAĆ

  1. Pobierz na swój telefon bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w sklepie Play)
  2. Zeskanuj kod QR dostępny na stronie internetowej biblioteki i profilu FB (od dnia 7 września, od godz. 17:00!)
  3. Kliknij „POBIERZ”
  4. Wciel się w rolę bibliotekarza i daj się ponieść przygodzie!

ORGANIZATORZY

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Partnerzy: Stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą”, Good Games

Patroni medialni: Telewizja Skawina, portale internetowe: skawina24.com, skawina.eu, skawinska.pl, Radio WAWA, gazeta „Głos24” oraz „KROPKA- Gazeta Twojej Dzielnicy”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

CEL

Celem projektu jest promocja biblioteki, zarówno działalności podstawowej, jak i tej okołobibliotecznej. Charakter gry jest atrakcyjny zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Uwaga, wciąga! Plusem są również małe wymagania i dostępność z domu, ułatwiająca korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Możliwość gry w grupie służy zaktywizowaniu całych rodzin oraz świetną zabawę, która jednocześnie przedstawi Wam nasza nową siedzibę. Mamy nadzieję, że to nowatorskie na naszym terenie podejście zwróci uwagę osób dotychczas niezainteresowanych działalnością biblioteki, a którzy stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników. Celem długoterminowym jest próba zmiany krążącego stereotypu bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym i zastąpienie go wizerunkiem instytucji nowoczesnej, kreatywnej i otwartej, zatrudniającej ludzi pełnych profesjonalizmu i pasji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich użytkowników – zwłaszcza młodych – prowadząc działania animujące czytelnictwo i aktywizujące różne grupy społeczne. Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam w pełni pochwalić się naszą nową siedzibą i zaprosić czytelników, do spacerów po całym budynku – próbujemy zatem wyjść z murów biblioteki i dotrzeć do domów.