sobota, 15 marca 2025 Imieniny: Longin, Klemens

Komunikacyjne święto na finał ETZT

Przejazdem rowerowym zakończyliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019, trwający od 16 do 22 września. Sobotnie spotkanie pokazało, że jest nas coraz więcej. W finale ETZT udział wzięło ok. 200 osób. Było radośnie, różnorodnie, smacznie i bardzo pozytywnie – dziękujemy, że byliście z nami!

Od juniora po seniora. W ramach tegorocznych obchodów spotkaliśmy się na prelekcji, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, znakowaliśmy ciągi i chodniki „idź prawą, jedź prawą”, uczyliśmy dzieci, otworzyliśmy wystawę poświęconą projektowi Mobilna Skawina, a podczas finału ETZT wspólnie pokonaliśmy 7 km na rowerach i hulajnogach, zaprezentowaliśmy pierwszy w Skawinie rower cargo i ankietowaliśmy mieszkańców. Tegoroczny ETZT był różnorodny – niezmiennie chętnie spotykamy się z mieszkańcami, rozmawiamy, wyjaśniamy i słuchamy. Jest coraz więcej osób, które stawiają na aktywną mobilność wybierając środek transport, który wymaga pracy mięśni.

Mniej samochodów w mieście oznacza:
– mniejsze korki
– czystsze powietrze
– więcej miejsc na parkingach
– bezpieczniejsza ulica
– wolne chodniki od nieprawidłowo zaparkowanych samochodów
– więcej okazji do nawiązania relacji z drugim człowiekiem.

Wspomniany rower cargo, jest pierwszym tego typu pojazdem w Skawinie. W sobotę za kierownicą ekopojazdu zasiadł Maciej Zacher, pracownik Wydziału Rozwoju i Strategii, który wraz z wiceburmistrzem Tomaszem Ożogiem, zapraszali dzieci na jazdę po płycie rynku. W imprezie udział wzięła grupka z Rzozowa – zachwycili pozostałych trikami, akrobacjami i jazdą do tyłu.

Było radośnie, różnorodnie, smacznie i bardzo pozytywnie. Konkursy dla rodzin i doskonałą zabawę przygotował fantastyczny zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie, ale to tylko część z atrakcji, jakie czekały na mieszkańców, co ponadto działo się na rynku:
– badania spirometrem w ramach działań ekodoradcy
– badania ciśnienia, poziomu cukru prowadzili ratownicy: Piotr Kołodziejczyk i Kazimierz Kowalczyk z Pogotowia Ratunkowego w Skawinie
– rowery znakowali policjanci skawińskiego komisariatu

Na koniec pozostawiamy podziękowania, choć bez nich wydarzenie po prostu mogło by się nie udać, dlatego serdecznie dziękujemy:
– sympatykom Rowerowej Skawiny
– harcerzom z 1 SDH Korzenie im. Gen. Józefa Hallera
– strażakom OSP Skawina I.

Prowadzone w Skawinie inwestycje zaprojektowane zostały z myślą o realizowaniu transportu mieszanego. W praktyce oznacza to dojazd na dworzec a następnie koleją dalszą drogę. Taki model transportu wyróżnia się:
– konkurencyjną ceną,
– najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko,
– większym bezpieczeństwem,
– pozwala oszczędzić czas, który w pociągu można przeznaczyć na naukę lub relaks.

Podróżując pociągiem odczuwamy pozytywne emocje. Poruszając się samochodem częściej czujemy frustracji wynikającej ze stania w korkach. Świadomość zmarnowanego czasu i pieniędzy towarzyszy nam zbyt często. Praktycznie wszystkie ciągi pieszo-rowerowe budowane w naszym mieście łączą się, tworząc sieć.

 Warto w tym obszarze inwestować, ta infrastruktura to przyszłość dla Skawiny! Zobaczycie Państwo, to co robimy dziś, jutro przełoży się to na czystsze powietrze. Już obserwujemy, jak wiele osób przesiada się z samochodu na rower, wystarczy zaobserwować ciąg w kierunku sklepu „Jan” obok osiedla Radziszowskiego – mówi Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

DZIĘKUJEMY, że jesteście z nami!

Źródło: UMiG/RS, fot. Joanna Rachwał