Koncert „Pamięci Jana Pawła II”
W niedzielne popołudnie 28 maja w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie gościliśmy Zespół Kameralny Cantica pod dyrekcją Bogusława Ciapy. Koncert „Pamięci Jana Pawła II” organizowany był przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Na wstępie Pan Andrzej Bober przedstawił historię zespołu Cantica, Dyrygenta i naszego Dworu, po czym zaprosił zespół na scenę. Występ zapoczątkowała pieśń „Święty z Wadowic”.
Rozbrzmiało wiele przyjaznych dla ucha pieśni, takich jak: „Bogurodzica”, „O Matko miłościwa”, „Sancta Maria”, „Ave Maria”, Modlitwa z IV aktu opery „Halka”. W przerwie, dzięki Wiktorowi Porzyckiemu, ucznowi klasy VI Szkoły Podstawowej i II klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej, mogliśmy wsłuchać się w grę saksofonu altowego. Wiktor wykonał „BAGHIRĘ” Ferrera Ferrana oraz „SAXOPHONISSIMO” André-Jeana Dervauxa.
Po krótkiej przerwie zespołu mogliśmy usłyszeć umiłowane melodie Św. Jana Pawła II tj. „Góralu czy Ci nie żal”, „Nie lękajcie się”, „Abba Ojcze” – hymn ogólnopolskiego spotkania młodych z Papieżem Benedyktem XVI, „Czarna Madonna” i wszystkim dobrze znana „Barka”, przy której wszyscy przybyli goście brali udział radośnie śpiewając.
Podsumowując spotkanie, śpiew i muzyka były wzruszająco piękne. Cały Dwór tętnił życiem i można było odczuć, jak przybyli goście przeżywali koncert ku Pamięci Jana Pawła II.
Spotkanie zakończyło się wielkimi oklaskami i bisem – została zaśpiewana pieśń „Schowaj mnie pod skrzydła swe”.
Bardzo dziękujemy za przybycie wszystkim Gościom, a także Radnym z gminy Skawina. Artystom gratulujemy profesjonalnego występu.
Chór Żeński „CANTICA” swoją działalność rozpoczął w październiku 1999 roku, kiedy to nauczyciel muzyki Bogusław Ciapa zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych wokalnie dziewcząt.
Zespół powstał na obszarze Woli Radziszowskiej, jednak od samego początku związany był z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które popierając tę inicjatywę, roztoczyło nad formacją swój patronat i zdecydowało się ją finansować. Pomysłodawca chóru – Pan Ciapa, został jego kierownikiem i dyrygentem. Od tamtego czasu chór nieprzerwanie rozwija się i widocznie wpisuje się w krajobraz kulturalny naszego regionu.
Katarzyna Bogdali, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński