niedziela, 15 września 2024 Imieniny: Albin, Nikodem

Koncerty… na osiedlach

Świąteczny majowy weekend za nami, a CKiS mimo wciąż trwających ograniczeń nie chciał, by przeszedł niezauważony. Uczczono go mimo wszystko. Może mniej hucznie, ale żarliwie, ze śpiewem na ustach.

Nie zapomniano o narodowych emblematach, które zawisły na naszych obiektach. W przeddzień Święta Pracy przygotowano 230 białych i czerwonych balonów, tyle ile lat minęło od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nimi w Święto Flagi udekorowano zdobiące centrum Rynku drzewo, które wraz banerem z literami w barwach narodowych tworzącymi napis SKAWINA#3MAJmySIĘ miało przypominać o wyjątkowości chwili. Dekoracje były ulotne, jak ulotne jest życie balonów na wietrze. Część z nich porwał wiatr, część razem ze spacerowiczami powędrowała do domów. Jak było do przewidzenia, największą radość sprawiły dzieciom. Nim całkiem opustoszało „balonowe drzewko szczęścia”, pracownicy CKiS zdążyli je uwiecznić na licznych fotografiach, które nie raz jeszcze ucieszą nasze oczy i pozwolą ciepło wspomnieć, że mimo wszystko – świętowaliśmy.

Mimo ograniczeń nie zrezygnowano z patriotycznego śpiewania. W tournée z piosenką na ustach ruszył bus z wokalistkami zespołu TANTO. Pojazd kiedyś pomalowany przez strażaków w biało-czerwone barwy idealnie wpasował się w charakter uroczystości. Patriotyczny wehikuł ozdobiono dodatkowo wielkimi rozetami, papierowymi kwiatami i wstęgami. Pogoda sprzyjała – deszcz postraszył na początku trasy, a potem wycofał się cichutko… Czego chcieć więcej? Tylko słuchaczy, to oni potrzebni byli śpiewakom do szczęścia.

Ku radości członków zespołu na brak odbiorców nie można było narzekać. W trasę ruszyli spod Pałacyku „Sokół”. Już wtedy wzbudzili zainteresowanie wśród oblegających pomnik Kazimierza Wielkiego, częsty punkt spotkań. Zaśpiewano w dwóch miejscach na osiedlu Bukowska, potem na tzw. „Starym Osiedlu” z przystankiem na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Głowackiego; następnie na Rynku w Skawinie.

Ulica Spółdzielcza była kolejnym przystankiem, potem osiedla Kopernika i Ogrody, na skrzyżowaniu ulic Ogrody i Słonecznej. Całkiem wesoło było na ulicy Wesołej i równie radośnie na osiedlu Popiełuszki. Śpiewającym zawsze towarzyszyli zerkający z okien mieszkańcy, podbiegające zaciekawione dzieci czy przystający na chwilę zaskoczeni przechodnie.

Zatrzymano się na osiedlu Radziszowskim pod Piekarnią Drobnica, by potem zawitać na plac przykościelny w Radziszowie. Zaraz po mszy zespół rozpoczął krótki występ, którego fragment wysłuchał wychodzący z kościoła ks. proboszcz Stanisław Kamionka. Występ chyba się spodobał, skoro ksiądz przyniósł w podziękowaniu obfitą torbę słodyczy.

Posileni członkowie zespołu zaśpiewali mieszkańcom bloków przy ulicy Tynieckiej; przemknęli Samborek i Kopankę; zaśpiewali wśród bloków przy ulicach Energetyków i Awaryjnej, by zakończyć tournée w Parku Miejskim występem na drewnianym mostku na Starorzeczu Skawinki. Niezwykle urocze miejsce, wśród trzciny, pływających kaczek, spacerujących rodzin, biegających psów.

Zmarznięci, zmęczeni ale szczęśliwi, podziękowali za pośrednictwem prowadzonej na naszym facebookowym profilu relacji na żywo wszystkim słuchaczom towarzyszącym naszej trasie. To był niezwykle sympatyczny sposób na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Część słuchaczy towarzyszyła online, część spotkała zespół zupełne przypadkiem, byli i tacy, którzy biegli z miejsca na miejsce, lub pokonywali trasę rowerem, by ponownie wysłuchać zespołu Tanto. Pomysł zrodził się z ograniczeń, a już pojawiły się pytania, czy takie objazdowe śpiewanie stanie się tradycją.

Podczas nagrania zaśpiewały: Kamila Wojtas, Małgorzata Szybisty, Cecylia Wyroba, Karolina Głowacz, Julia Krzywoń, a męskim brzmieniem zespół Tanto wsparli Piotr Kmita i Oskar  Racułt.  W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „Witaj majowa jutrzenko”, „Szara piechota”, „Hej, hej ułani!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” i „Raduje się serce, raduje się dusza”.

CKiS dziękuje zespołowi za dyspozycyjność, zważywszy, że wśród naszych solistek są tegoroczne maturzystki, które zgodnie stwierdziły, że nie sądziły, że to będzie tak wspaniała antystresowa przedmaturalna terapia. Opiekunem, założycielem i prowadzącą  zespół Tanto jest Katarzyna Szybisty. Nad sferą nagłośnieniową czuwał Oskar Racułt, zdjęcia i transmisję podczas trasy realizował Jarosław Karasiński.

Dzień zakończono pięknymi świetlnymi iluminacjami na skawińskim Rynku. Znów sercem zdarzeń stało się „balonowe drzewko”, balonowe, bo ponownie zadbano, aby takie było. Biało-czerwone plisowane rozety i rozlewająca się po koronie drzewa czerwień zwieńczyły patriotyczne święto. Skawino#3MAJmySIĘ!

Na koniec nie sposób szczególnie nie podziękować wyjątkowemu kierowcy, jakim był naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziszowie, pan Marcin Kotula. Cierpliwie znosił spontaniczne zmiany trasy, a jednocześnie ubarwiał przejazd opowieściami o interwencjach strażackich, które przyprawiały niejednokrotnie o gęsią skórkę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z patriotycznego śpiewania z zespołem Tanto (TU).

Marta Tyrpa, źródło: CKiS