niedziela, 16 marca 2025 Imieniny: Izabela, Oktawia

Koniec dla pieców węglowych w Skawinie?

To może być prawdziwy szok dla wszystkich, którzy myślą o wybudowaniu domu w Skawinie. Radni pracują nad uchwałą zakazującą montowania pieców węglowych w nowo powstających budynkach.

Za takim pomysłem przemawiają liczby. W Skawinie w ciągu ostatnich lat dofinansowano wymianę około 500 kotłów. Według szacunków w tym samym czasie została zamontowana podobna liczba pieców węglowych w nowych domach: – To doskonały przykład walki z wiatrakami, problem przyrasta, gonimy króliczka i nigdy go nie złapiemy – mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Podobnego zdania jest Grzegorz Horwacik z wydziału ochrony powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. – Z jednej strony dotujemy wymianę starych, nieefektywnych kotłów węglowych na nowe, a jednocześnie pozostawiamy problem w nowych budynkach, jakbyśmy go nie widzieli. Powstają kolejne źródła pyłów, benzopirenu, który jest rakotwórczy, musimy to w pewnym momencie zastopować.

Horwacik podkreśla, że uchwała ma dotyczyć wyłącznie nowo powstających domów. Projekt trafił już do skawińskich radnych, którzy dyskutowali o nim na styczniowej sesji rady miejskiej. Jednym z zarzutów przeciw uchwale było powołanie się na wyższe ceny gazu niż węgla.

 To są mity. Nowoczesne instalacje oprócz wygody wcale nie podnoszą kosztów, a wręcz je obniżają. Wkrótce opublikujemy reportaż, w którym wypowiadają się osoby, które wymieniły węgiel na gaz i mają niższe rachunki – mówi Łukasz Kurlit.

Kolejnym argumentem przeciwko wprowadzeniu uchwały był fakt, że nowoczesne instalacje gazowe do działania potrzebują prądu, jeżeli nie będzie go kilka dni, to w domu będzie bardzo zimno.

– Przez 40 lat żyję w Skawinie nie zdarzyła się awaria dłuższa niż jeden dzień. W Krakowie mamy całkowity zakaz używania pyłowych źródeł ciepła we wszystkich budynkach i nikt nie zamarzł – powiedział Kurlit.

Za nami pierwsze czytanie uchwały, kolejne odbędzie się w marcu. Dokument nad którym pracują radni jest uchwałą intencyjną. Oznacza to, że na biurko Norberta Rzepisko trafi dokument z zaleceniem, by burmistrz podjął dalsze kroki w tej sprawie. Poprosi on wtedy sejmik małopolski, by ten wprowadził na terenie Skawiny odpowiednią uchwałę zakazującą montowania pieców węglowych w nowych domach. Skawińscy radni sami nie mogą tego zrobić.

Gdyby zakaz został wprowadzony, to mieszkańcy budujący nowy dom będą mieli wybór, jeżeli chodzi o metody ogrzania go. Dopuszczalne byłoby spalanie gazu, wykorzystywanie pomp ciepła, podpięcie do MPEC-u i instalacji ciepłowniczej oraz ogrzewanie prądem.