piątek, 24 września 2021 Imieniny: Gerard, Teodor

Koniec działalności kina „Piast”

Kino „Piast” kończy swoją działalność. Na jego miejscu powstanie katolicka szkoła podstawowa. 

Działka z kinem należy do parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Przez lata placówkę wynajmowało Centrum Kultury i Sportu, jednak parafia wypowiedziała umowę. Jak przypomina Joanna Kurpiel, p.o. zastępcy dyrektora CKiS ds. organizacji imprez, kino wciąż żyje, funkcjonuje i jest niezbędne do życia kulturalnego. Codziennie trwa tam działalność Centrum, zajęcia gry na pianinie, warsztaty wokalne, cykliczne imprezy…

Swoje sztuki w kinie „Piast” wystawiają podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy. Jak tłumaczy Stanisława Szczepaniak, dyrektor ŚDS, bycie aktorem wymusza skupienie, koncentrację, nauczenia się swojej roli. To wszystko jest bardzo potrzebne podopiecznym, pomaga im przekroczyć ograniczenia, które wynikają z niepełnosprawności.

„Piast” zostanie zamknięty 31 marca. Elżbieta Drążek, dyrektor Zespołu Katolickich Szkół, upoważniona przez proboszcza parafii, przyznaje, że część kina zostanie wyburzona, ale sala na której podopieczni ŚDS wystawiają swoje sztuki, pozostanie w niezmienionym kształcie. – W przyszłości pewnie ją wyremontujemy, ale ta działalność ŚDS-u będzie kontynuowania – zapewnia. Dodaje, że wyburzona zostanie część administracyjna kina oraz sanitariaty.