sobota, 22 stycznia 2022 Imieniny: Anastazy, Wincenty

Koniec linii 201. Trudno się przyzwyczaić

Po likwidacji numeru linii 201 pojawiły się głosy zawodu. Mieszkańcy byli do niego przyzwyczajeni. Nierzadko od dziecka.

– Połączenie linii 201 i 233 w 293 to efekt przeprowadzonej optymalizacji połączeń na trasie Kraków – gmina Skawina oraz usprawnienia relacji ze wzmocnioną linią nr 273. Dzięki temu poprawiono komunikację miejską dla mieszkańców sołectwa Grabie, a na trasie do Borku Fałęckiego jeździ jedna linia, a nie jak dotychczas – dwie. Dwie linie nie gwarantowały regularności odjazdów i powodowały nierównomierne wykorzystanie kursów przez mieszkańców – tłumaczy Marcin Kozielski, rzecznik UMiG.

293, według urzędników, jeździ systematyczniej niż dotychczas, a dzięki wzmocnionej 273 mieszkańcy sołectw zyskali zwiększoną częstotliwość poszczególnych kursów oraz łatwiejsze połączenia z pozostałymi liniami autobusowymi.

– To właśnie mieszkańcy domagali się usprawnienia tych połączeń. Między innymi sołtys Jurczyc oraz Polanki Hallera zgłaszali potrzebę usprawnienia komunikacji miejskiej na obszarach, które obejmują nowe połączenia – zaznacza Kozielski.

Rzecznik dodaje, że będzie prowadzona remarszrutyzacja wielu linii aglomeracyjnych. W UMiG planują dostosować obecne połączenia do rozkładu jazdy pociągów szybkiej kolei aglomeracyjnej. Ma to sprawić, że połączenia z koleją będą wygodniejsze. Natomiast kursy na starej linii 201 wciąż mają miejsce, ale pod innym numerem i w nieco zmienionych godzinach.

Czy likwidacja 201 jest ostateczna? – Na ten moment obserwujemy, jak to rozwiązanie się sprawdza. Pojawia się niewiele uwag, a jeżeli już, to dotyczą one funkcjonowania komunikacji aglomeracyjnej, a nie samego numeru. Z podejmowaniem decyzji o ewentualnych zmianach poczekamy, aż będziemy mieli pełen obraz tego, czy rozwiązanie faktycznie się sprawdza – informuje rzecznik.