niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Kontraruch rowerowy w Skawinie

18 października na jednokierunkowych ulicach naszego miasta, tj. ul. Ogrody i Wiklinowej, został dopuszczony ruch rowerem „pod prąd” czyli tzw. kontraruch rowerowy. Nowe zasady wprowadzone zostały na tych odcinkach, gdzie ulice były jednokierunkowe dla wszystkich pojazdów.

Kontraruch rowerowy to dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na ulicach jednokierunkowych. To rozwiązanie umożliwia skracanie drogi, zwiększa wygodę i bezpieczeństwo rowerzystów poprzez ominięcie niebezpiecznych ulic i skrzyżowań, także ulic o znacznej różnicy wzniesień.

Kontraruch został wprowadzony bez poziomego wydzielenia w jezdni. Zostało wprowadzone oznakowanie pionowe w postaci znaków, pod znakami B-2 oraz D-3 i C-4  umieszczono tabliczki T-22 (nie dotyczy rowerów). Na jezdni wprowadzono oznakowanie poziome P-23 oraz P-27 „kierunek i tor ruchu roweru”.

UMiG prosi kierowców i rowerzystów o zachowanie ostrożności, zwłaszcza w obrębie skrzyżowań i wyjazdów z posesji. Wprowadzenie kontraruchu jest jedną z form zachęcania mieszkańców do wyboru roweru jako środka transportu w mieście i gminie Skawina (wynika to z zadań umieszczonych w Planie Mobilności dla Gminy Skawina, przyjętym przez Radę Miejską w Skawinie Uchwałą Nr XIX/257/16 z dnia 25 maja 2016 roku).

Te i wiele innych działań sprzyjających rowerzystom i pieszym na terenie Gminy Skawina to efekt powołania „oficera pieszo-rowerowego” (w tej roli świetnie sprawdza się Roman Gdula). Jeśli macie Państwo pomysły, które mogą poprawić naszą infrastrukturę lub sprawią, że rowerzystom i pieszym będzie lżej, zapraszamy do kontaktu – zachęca drugi zastępca burmistrza Tomasz Ożóg.

Źródło: UMiG