niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

„Kopciuchy” sukcesywnie znikają

Już od kilku lat na terenie gminy Skawina trwa proces wymiany starych kotłów i pieców opalanych paliwem stałym. Również w 2020 roku  mieszkańcy mogli modernizować instalację centralnego wraz ze źródłem ogrzewania, dzięki czemu z terenu naszej gminy zniknęły kolejne „kopciuchy”.

W 2020 roku umowę o dofinansowanie wymiany kotła ze środków własnych Gminy Skawina oraz projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej zawarło 458 osób z czego 398 wykonało inwestycje i otrzymało dotację. Część mieszkańców z przyczyn niezależnych nie zrealizowało inwestycji. Najczęstszym powodem był brak podłączenia sieci gazowej do budynku lub sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Likwidacja 398 „kopciuchów” to kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza i redukcji szkodliwych pyłów.

Struktura wymiany starych kotłów na nowe źródła w 2020 r.:

  • kotły gazowe kondensacyjne – 388 szt.
  • kotły elektryczne – 2 szt.
  • sieć ciepłowniczą – 2 szt.
  • pompę ciepła – 6 szt.

Dzięki wsparciu Ekodoradców programu Elena, którzy pomagają w uzyskaniu dofinansowania z Programu Czyste Powietrze mieszkańcy uzyskują wsparcie finansowe łącząc je z odliczeniem od dochodu pozostałych poniesionych kosztów. Dodatkowo realizowane są programy dofinansowujące koszty ocieplenia domu, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, systemów odzysku ciepła z wentylacji oraz odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, solarów, fotowoltaiki).

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków!

O dotację mogą starać się osoby fizyczne legitymujące się tytułem prawnym do nieruchomości zlokalizowanej na terenie Gminy Skawina. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest likwidacja wszystkich dotychczasowych służących ogrzewaniu pieców lub kotłów c.o. opalanych paliwem stałym w budynku, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Nie czekajcie z wymianą na ostatnią chwilę!

Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego kotły/piece/kominki bezklasowe nie mogą być użytkowane od 1 stycznia 2023. Dlatego już teraz złóżcie wniosek o dofinansowanie.

Zachęcamy do kontaktu z referatem Efektywności Energetycznej Wydziału Ochrony Powietrza. Dane kontaktowe znajdują się tutaj.

Źródło: UMiG/OP