czwartek, 23 września 2021 Imieniny: Bogusław, Tekla

Koperta życia w Skawinie

Skawina będzie promować kopertę życia. Ta nietypowa akcja jest skierowana przede wszystkim do osób przewlekle chorych, samotnych, starszych.

Polega na umieszczeniu na specjalnie przygotowanych arkuszach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach, kontaktach do najbliższych oraz danych osobowych, w tym numerze pesel. Po wypełnieniu, kartkę chowa się do koperty, a ją do lodówki. Lodówka to bowiem przedmiot znajdujący się w domu każdego z nas w widocznym miejscu.

Jak tłumaczy Michał Rokosz ze skawińskiego pogotowia ratunkowego, pacjenci często informują ratowników, że mają chore serce. Szczegółów jednak nie znają, a są one bardzo ważne w postępowaniu z chorym. W kopercie życia tymczasem ratownicy znajdą wszystkie potrzebne informacje.

Koperta życia może pojawić się w Skawinie już na początku stycznia. Będzie dostępna u każdego lekarza pierwszego kontaktu. Doktor pomoże wypełnić arkusz. – Zależy nam bardzo, aby tę inicjatywę jak najszybciej wprowadzić. Będziemy ją reklamować na stronach urzędu miasta, facebooku oraz na plakatach – mówi zastępca burmistrza Skawiny Norbert Rzepisko.

Wydruk koperty życia odbędzie się na koszt skawińskiego pogotowia ratunkowego, a urzędnicy zajmą się jej promocją. Obie strony zachęcają mieszkańców do ich wypełnienia oraz schowania do lodówki. Zachęcamy również my!