niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Laboratorium Skawina docenione

Skawina została laureatem konkursu „Innowacje w świecie samorządów”. To nagroda za tzw. laboratorium Skawina. Gmina jako pierwsza w Polsce wprowadziła u siebie pilotaż rządowego programu termomodernizacji budynków STOP SMOG. Według kapituły konkursu akcja okazała się wielkim sukcesem.

Program STOP SMOG obejmuje termomodernizację domu oraz wymianę „kopciucha”. Jego wyjątkowość na tle innych dofinansowań polega na tym, że oprócz usunięcia starego kotła, obejmie też docieplenie budynku, czyli remont. Wymieniona może zostać stara instalacja wentylacyjna, drzwi, okna, nieszczelny dach, czyli wszystkie elementy, przez które może uciekać ciepło. Dofinansowanie obejmuje maksymalnie 60 tys zł.

– Wymyśliliśmy swoją własną definicję tego, kim osoba uboższa energetycznie, w jaki sposób ją sklasyfikować i określić kto to jest oraz jak mu pomóc. Dzięki współpracy z wieloma instytucjami, termomodernizacją objęliśmy 16 budynków. Przed nami kolejne wyzwanie, bo w przyszłości będzie ich aż 300 – powiedział zastępca burmistrza Skawiny Tomasz Ożóg w trakcie odbierania nagrody.

Wkład własny osoby ubiegającej się o dofinansowanie obejmuje 10 proc. wszystkich kosztów. Jednak program skierowany jest do osób ubogich, więc ta kwota może być dla nich za wysoka. Innowacyjny pomysł Skawiny na ominięcie tego problemu polega na tym, że wnioskodawca wkład własny może odpracować, na ogół w placówkach oświatowych. Dochód z tych działań zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów wkładu własnego.

Konkurs „Innowacje w świecie samorządów” to pierwsza edycja konkursu zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Politechnikę Krakowską. Skawina otrzymała nagrodę w kategorii „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”.

Źródło: UMiG