sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Labrador „Mamba” uczy dzieci

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skawinie w bardzo oryginalny i niekonwencjonalny sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczniów, organizując zajęcia z psem przewodnikiem labradorką „Mambą”, która wraz z opiekunem uczy prawidłowego przejścia przez ulicę.

W naszej szkole w każdy wtorek od rana trwają zajęcia dogoterapii, spotkania z labradorką często odbywają się w terenie, poprzez praktyczne zajęcia nasze dzieci utrwalają zdobytą wiedzę. Pies przewodnik uczy prawidłowego przejścia przez ulicę, przypominając o potrzebie noszenia odblasków – mówi nauczyciel Agnieszka Kozień.

Ratownik Medyczny uczy dzieci jak właściwie reagować w sytuacji zagrożenia. Cztery minuty wystarczą, by uratować komuś życie. Pierwsza pomoc udzielona przez świadków wypadku jest bardzo ważna. Od niej zależy życie ludzkie.Warto jest uczyć dzieci już od najmłodszych lat prostych zachowań, które ratują życie.

Takie nawyki mogą pomóc odnaleźć się im w każdej sytuacji i zachować zimną krew. Dlatego zorganizowane zostały w naszej szkole zajęcia z ratownikiem medycznym Hubertem Tyrkielem, w ramach których uczniowie poznali m.in. podstawowe zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przypomnieli sobie numery alarmowe, pod które trzeba dzwonić w razie konieczności, wiedzą jak prawidłowo zawiadomić pomoc, co trzeba robić, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny. Ratownik pokazał uczniom jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne i reanimacyjne. Reanimację mogliśmy obejrzeć na fantomie. Wszyscy uczniowie po kolei pod czujnym okiem pana ratownika ćwiczyli wszystkie zasady udzielania I pomocy.

Pamiętajmy – szybka pomoc ratuje życie, nie bójmy się pomagać.

Źródło: SOSW