środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

List do kopcącego sąsiada

„List do kopcącego sąsiada” cieszy się ogromną popularnością (w ciągu dwóch dni dotarł do 36 tysięcy odbiorców w mediach społecznościowych dzięki wielokrotnemu udostępnianiu).

W tej prostej w założeniach akcji, mieszkańcy gminy Skawina wysyłają pocztą lub wkładają wprost do skrzynki list, skierowany do tych sąsiadów, którzy w ich okolicy zatruwają powietrze najbardziej, szczególnie intensywnie kopcąc z komina w sezonie grzewczym (a także latem ogrzewając wodę).

List informuje o katastrofalnym stanie powietrza w Skawinie w sezonie grzewczym, skutkach zdrowotnych smogu oraz obowiązujących od 1 lipca 2017 nowych przepisach prawa w dziedzinie ochrony powietrza, a także podejmowanych przez Gminę Skawina zintensyfikowanych kontrolach Straży Miejskiej, w celu eliminacji procederu palenia odpadów i zakazanych paliw. Jednocześnie list wskazuje, gdzie należy szukać informacji na temat dopuszczonych paliw, okresów przejściowych dla przestarzałych instalacji grzewczych na paliwa stałe oraz programów wsparcia dla mieszkańców przy wymianie palenisk.

Poniżej instrukcja.

Źródło: SAS