czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Lotny Finisz 29. MWKSiO w Skawinie

6 lipca (piątek) przy Rynku w Skawinie, około godz. 16.40, odbędzie się lotny finisz 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Wydarzenie to na stałe zagościło w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI i umieszczone w grupie najważniejszych imprez europejskich.

Trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadzi z Sanoka do Łodzi. Rozpocznie się 4 lipca na Rynku w Sanoku, a zakończy 7 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera.

Podczas 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków zostanie rozegranych pięć morderczych etapów, na trasie o długości blisko 800 km, prowadzącej przez pięć województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

4 lipca – Drogami Podkarpacia

Pierwszy dzień wyścigu przyniesie dwa etapy, podczas których swoje umiejętności w sposób szczególny będą mogli zaprezentować przede wszystkim górale. Przed południem zaplanowany został etap Sanok – Sędziszów Małopolski, a popołudniu Strzyżów – Krosno.

Start honorowy pierwszej części zmagań wyznaczono na godzinę 9.55. Kolarze przejadą 91,5 km, a po drodze będą walczyli o zwycięstwo na lotnym finiszu w Brzozowie, premii specjalnej na Rynku w Strzyżowie oraz górskich premiach na ul. 3 Maja w Strzyżowie oraz w Pstrągowej. Na mecie w Sędziszowie Małoposkim powinni zameldować się między godz. 12.13 i 12.20.

Po chwili odpoczynku i czasu na przejazd do Strzyżowa, o godzinie 17.55 (start honorowy) z Rynku wystartuje drugi etap, prowadzący do Krosna i liczący 100 km i 300 metrów. W jego trakcie kolarzy czekają: premia górska w Czarnorzekach, lotny finisz w Rymanowie, a potem dwa podjazdy pod zamek Kamieniec, skąd zawodnicy pojadą na metę w Krośnie, znajdującą się na jednym z najbardziej malowniczych rynków w Polsce. Zakończenie zaplanowano w godz. 20.19-20.34.

– Górale mają szansę pokazać swoją moc, bo ostanie podjazdy są mordercze – mówi Waldemar Krenc, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego MWKSiO. – Wielokrotnie decydowały o ostatecznej klasyfikacji wyścigu.

5 lipca – Z Beskidu Niskiego na niziny

Drugi dzień zmagań przyniesie długi etap Jasło – Stalowa Wola, podczas którego kolarze pokonają dystans 145,6 km. Start honorowy o godz. 13.15, oczywiście na Rynku. Po trzech okrążeniach kolarze powalczą najpierw na o punkty na premii górskiej we Frysztaku, a następnie lotnym finiszu w Wiśniowej i znów premia górska w Szufnarowej oraz lotny finisz w Sędziszowie Małopolskim. Podobnie jak w Jaśle kolarze przejadą trzy rundy w Stalowej Woli. Na zakończenie drugiego okrążeniu rozegrają lotny finisz, a trzeciego powalczą o końcowe zwycięstwo. Na metę na al. Jana Pawła II, zawodnicy powinni wjechać między godziną 16.48, a 17.08.
– Na etapie, na którym z gór zjedziemy na niziny będzie oglądać najpierw akcje śmiałków rywalizujących o zieloną koszulkę najlepszego górala, a potem do walki włączą się ekipy sprinterów – mówi Tadeusz Skorek. Dyrektor MWKSiO.

6 lipca – Małopolskie premie górskie

Trzeci dzień rywalizacji kolumnę wyścigu czeka przeprowadzka na start do Małopolski. Czwarty, najdłuższy etap z Nowego Sącza do Jaworzna (199,9 km) rozpocznie się o godz. 13.45. Już dwa kilometry po ostrym starcie kolarze powalczą na górskiej premii w Wysokiem, a potem w Zamieściu i Kobielniku. Potem przed nimi dwa lotne finisze w Skawinie i Libiążu. – Kolarze wiedzą, że drużyna, która wywalczy dla swojego lidera będzie w znakomitej sytuacji, bo ostatni etap będzie płaski – mówi Marek Leśniewski, srebrny medalista olimpijski z Seulu w 1988 roku. Kolarze dotrą na metę pomiędzy 18.47 i 19.14.

Trasa wyścigu na terenie Gminy Skawina przebiega w następujący sposób – ulicami: przez Radziszów – Zadworze, Skawińska, w Skawinie – Radziszowska, Żwirki i Wigury, Kościuszki, Popiełuszki, Korabnicka, Krakowska, Pokoju, Rynek, Mickiewicza, w kierunku Borku Szlacheckiego do DK44, w stronę Gminy Brzeźnica.

7 lipca – Jak w Łodzi, to na Piotrkowskiej

Piąty etap wyścigu prowadzi z Kielc do Łodzi. Na trasę liczącą 185 km zawodnicy wyruszą o godz. 11.10 start honorowy na Rynku i start ostry o godz. 11.30 już w Miedzianej Górze. Ostatniego dnia rywalizacji czekają nas górska premia w Czarnieckiej Górze, następnie dwa lotne finisze w Końskich i Koluszkach i wreszcie ostatnia premia górska z dojazdem po bruku na ul. Giewont na osiedlu Stoki w Łodzi. Kolarze powalczą o zwycięstwo na ulicy Piotrkowskiej najwcześniej na 15.36, a najpóźniej 16. – Spodziewam się wielu prób ucieczek, ale drużyna lidera będzie kontrolować sytuację w peletonie – dodaje Tadeusz Skorek. – Odjadą najwyżej kolarze, którzy nie będą zagrażali zawodnikowi w żółtej koszulce.

Po zakończeniu etapu zostanie przeprowadzona ceremonia wręczenia nagród najlepszym zawodnikom, a także uroczyste zamknięcie 29. edycji wyścigu.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków to etapowy wyścig kolarski organizowany przez Region Ziemia Łódźka NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich oraz władzami miast, przez które przejeżdża wyścig. Wyścig jest zaliczany do cyklu BGŻ ProLiga i kontynentalnego cyklu UCI Europe Tour. Posiada kategorię UCI 2.2.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Źródło: UMiG