czwartek, 03 października 2024 Imieniny: Teresa, Heliodor

Majówka z Centrum na otwarcie sezonu

Trzeciego maja odbyła się tradycyjnie Majówka z Centrum, będąca inauguracją sezonu imprez plenerowych, jakie jeszcze nas czekają. W tym roku ponownie naszymi partnerami zostali CEZ Skawina oraz Strażacy Ochotnicy naszej gminy.

W bogatym programie nie zabrakło pokazów sprawności strażackich oraz służb ratowniczych, gier i zabaw interaktywnych, edukujących dzieci na temat ochrony środowiska poprzez wybór ciepła sieciowego, spektaklu oraz koncertów.

Majówkę rozpoczęła parada wozów strażackich ulicami Skawiny, przygotowana przez OSP Skawina I, która zaprosiła do udziału w imprezie zaprzyjaźnione jednostki strażackie. Pojazdy można było oglądać i zwiedzać na parkingu przy Parku Miejskim.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP w Tyńcu przygotowała pokaz sprawnościowy, wykonując ćwiczenia bojowe, jakie obowiązują na zawodach sportowo-pożarniczych oraz demonstrując umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Strażacy zaprezentowali również pokaz wspólnego działania powypadkowego na drodze wszystkich służb ratowniczych (policja, pogotowie, straż) oraz pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie. Zobaczyliśmy udzielenie pomocy przedmedycznej na miejscu wypadku samochodowego, wykonanie dostępu do osób poszkodowanych (dwóch pasażerów na przednich siedzeniach, nieprzytomny kierowca zakleszczony w wozie) oraz ewakuację rannych za pomocą noszy typu deska.

Tegoroczna Majówka odbywała się pod hasłem „Tyle ciepła w całym mieście”, a obecni na niej przedstawiciele CEZ Skawina oraz krakowskiego MPEC-u opowiadali o plusach zmiany ogrzewania gazowego na ciepło sieciowe, które jest równocześnie bezpieczne i ekologiczne.

W nawiązaniu do tego tematu, w trakcie rodzinnej EKO-edukacji, dzieci i dorośli rywalizowali m.in. na torze wodnym, przekonując się, że nie tak łatwo przetransportować wodę z punktu A do punktu B. Za pomocą łuku i strzał rozprawiali się z  „czadzikami” z pieca gazowego. Wszyscy mający dość  strachu przed piecykiem gazowym i ulatniającym się czadem mogli dać pstryczka w nos „czadzikowi” i ustrzelić go raz, a dobrze. Wspólnie budowaliśmy makietę przedstawiającą wodny świat, a rozwalając piramidę ze złymi piecykami gazowymi poznawaliśmy zagrożenia, związane z ich eksploatacją. Doświadczenia chemiczne uzmysławiały dzieciom, jak działają gazy, których nie widać, a jednak zagrażają naszemu zdrowiu. Była także konkurencja czysto techniczna i wymagająca współpracy zespołowej: zawodnicy musieli za pomocą rur, złączek i odpowiednich tyczek zmontować i wypoziomować rurociąg tak, aby popłynęła nim woda, jak w elektrociepłowni, która dostarcza ogrzaną wodę do rur. Dzieci zbierały na specjalnej karcie sprawności za ukończone zadanie i w zamian odbierały nagrody. Konkurencje ukończyła prawie setka szczęśliwców.

Tematy ochrony przyrody przybliżył także spektakl „EKO SMOK/G” w wykonaniu Studio YAPA, który poprzez historię o zabawnym smoku rozprawił się z problemem smogu. Dla dzieci i dla dorosłych wystąpił kwintet dziewczęcy YAPA YE, z repertuarem piosenek dziecięcych oraz popularnych z lat 70. i 80. Starsi z nostalgią mogli sobie przypomnieć „Tyle słońca w całym mieście”, „Jesteś lekiem na całe zło”, czy „Autostop”.

Na finał Majówki z Centrum zaplanowaliśmy dwa mocne punkty programu. Pierwszym było gaszenie pożaru samochodu oraz wybuch piecyka gazowego, przygotowane oczywiście przez druhów strażaków. Na zgłoszenie pożaru garażu na prywatnej posesji, spowodowanego najprawdopodobniej wybuchem wadliwego piecyka gazowego, zadysponowano wozy GBA OSP Skawina II oraz GBA OSP Rzozów (GBA: G – samochód ratowniczo-gaśniczy, B – ze zbiornikiem wodnym, A – z autopompą). Wezwano do pomocy dodatkowy zastęp GBA OSP Kopanka.

Po takich emocjach czekał na nas koncert znakomitego Big Bandu KRAK z towarzyszeniem sopranistki Karoliny Wieczorek.

Karolina Wieczorek to absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wydziału wokalno-aktorskiego w Krakowie, w klasie dr Katarzyny Oleś-Blachy. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Nieprzeciętna biegłość głosu, którą posiada, predysponuje ją do wykonywania skomplikowanych partii koloraturowych dzieł, m.in.: Haendla, Vivaldiego, Purcella, Mozarta, Donizettiego, Rossiniego i Belliniego. Z Big Bandem KRAK zaprezentowała się w odmiennej odsłonie, wykonując kompozycje George’a Gershwina.

Big Band KRAK powstał w roku 1998 w Wieliczce z inicjatywy trębacza Władysława Chorobika. Podstawową część repertuaru zespołu stanowią standardy jazzu big bandowego i muzyki rozrywkowej z lat 30-tych i 40-tych, wzbogacane o coraz szerszy wachlarz klasyków oraz kompozytorów ostatnich dekad. Na przestrzeni lat zespół współpracował z TVP, TVN oraz Radiem Kraków. Obecnie BBK działa pod dyrekcją jednego z jego pierwotnych współtwórców – Stanisława Olko.

Tradycyjnie pogoda nas nie oszczędziła i kapitalny koncert odbył się w strugach deszczu, zmuszającego nas do skrócenia programu.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński