czwartek, 24 czerwca 2021 Imieniny: Jan, Danuta

„Małopolskia Niania”: umowa podpisana

To już ostatnia prosta w pilotażu „Małopolskiej Niani”, pionierskiego przedsięwzięcia województwa małopolskiego. Dziś w Krakowie burmistrzowie i wójtowie odebrali z rąk marszałka Jacka Krupy i wicemarszałka Wojciecha Kozaka umowy gwarantujące wsparcie finansowe w ramach tego projektu.

W efekcie już tej jesieni 92 rodziny z 23 gmin otrzymają wsparcie na zatrudnienie opiekunki dla swoich dzieci. Na pilotaż projektu „Małopolska Niania” województwo małopolskie i gminy przekazały w sumie prawie 1,4 mln zł.

Już od września 92 rodziny z Małopolski, w których pracuje obydwoje rodziców, nie będą musiały się już martwić o opiekę dla swoich dzieci. Dzięki środkom z budżetu województwa małopolskiego i gminy, na terenie której mieszkają, otrzymają przez 10 miesięcy dofinansowanie do zatrudnienia opiekunki – czyli 1500 zł miesięcznie. Wszystko w ramach pilotażu „Małopolskiej Niani”, który ma potrwać aż do sierpnia 2018. W sumie ten pionierski w skali kraju projekt będzie kosztować 1,38 mln zł, z czego 293 tys. zł zostanie przekazane jeszcze w tym roku.

„Małopolska Niania” to kolejne nowatorskie przedsięwzięcie Samorządu Województwa Małopolskiego, które ma wesprzeć małopolskie rodziny. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach pogodzenie rodzinnych i zawodowych obowiązków staje się coraz trudniejsze. Dlatego, choć wstępnie zakładaliśmy, że w pilotażu „Małopolskiej Niani” zostanie zatrudnionych 50 niań, to ostatecznie zdecydowaliśmy o podwojeniu tej liczby. Zainteresowanie było ogromne i nie mogliśmy zostawić tych rodzin bez pomocy – podkreśla marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, przypominając, że w związku z tym kwota projektu również zwiększyła się dwukrotnie – Teraz to niemal 1,4 mln zł, z czego 920 tys. zł to środki z budżetu województwa, a pozostałe 460 tys. zł dołożą gminy. W 2017 roku do rodzin dotrze pierwsza transza, czyli 293 tys. zł, natomiast pozostała część trafi do gmin w 2018 roku – mówi marszałek.

Badania Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego jednoznacznie wskazały, że jednym z największych problemów, z jakim borykają się małopolskie rodziny, jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom.  Ponieważ w gminach często brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach, „Małopolska Niania” jest realnym wsparciem kierowanym do rodziców małych dzieci, którzy nie chcą rezygnować z pracy.

Chcemy by Małopolska była nie tylko prężnie rozwijającym się regionem, ale też miejscem, w którym dobrze się żyje i pracuje. Robimy więc wszystko, co w naszej mocy, żeby mieszkańcy czuli, że mogą liczyć na realne wsparcie ze strony samorządu. Taką pomocną dłonią jest bez wątpienia „Małopolska Niania”. Już na tym etapie, widząc tak duże zainteresowanie projektem, możemy założyć, że ku radości małopolskich rodzin, będzie on przez nas kontynuowany mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Do pilotażu „Małopolskiej Niani” zaproszono wstępnie 30 gmin z Małopolski, w których sytuacja z zapewnieniem opieki dla najmłodszych jest najtrudniejsza. Ostatecznie na udział w projekcie zdecydowały się 23 z nich: Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina,Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

Największe zapotrzebowanie na nianie zgłoszono w gminie Skawina i Wielkiej Wsi. Tu, w każdej z nich zostanie zatrudnionych aż 10 opiekunek. Z kolei w gminach: Dębno, Kęty, Krynica-Zdrój, Krzeszowice i Wadowice pracę rozpocznie po 5 niań, w pozostałych gminach natomiast od 2 do 4 opiekunek.

Każda z rodzin, która weźmie udział w pilotażu, będzie mogła samodzielnie wskazać osobę, której powierzy opiekę na swoim dzieckiem. Projekt zakłada, że opiekunem lub opiekunką może zostać również członek rodziny, z takim jednak założeniem, że będzie to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 – w przypadku mężczyzn.

Rodzice, którzy biorą udział w pilotażu na zatrudnienie niani będą otrzymywać po 1500 zł/mc przez maksymalnie 10 miesięcy (niezależnie od liczby dzieci w rodzinie), z czego 1000 zł będzie pochodzić z budżetu województwa, a 500 zł – od gmin. Poszczególne gminy określą zasady przekazywania wynagrodzenia rodzinom.

Projekt „Małopolska Niania” na poziomie województwa koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Projekt realizowany z udziałem środków finansowych Województwa Małopolskiego i Gminy Skawina.

Źródło i fot. malopolska.pl