czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Miękkie lądowanie Ekosmity w „Sokole”

W drugi poniedziałek kwietnia w pałacyku „Sokół” zagościł teatr „Czkawka”, który w ramach cyklu „Teatr Dzieciom” zaprezentował spektakl pt. „Ekosmita”.

Tytułowy Ekosmita, a właściwie Endymionitro-Prot-E.T.-alieniusz z LV-426, dziewiątego księżyca układu super-novy Proxima Centauri, należącego do Unikosmicznego imperium ixan kwarków i tleilixan zwany dla uproszczenia Edkiem, który z powodu awarii wylądował w pałacyku „Sokół” znalazł się w nie lada kłopotach. Rozbił swój statek, co uniemożliwiło mu szczęśliwy powrót do domu. W dodatku, pierwszą istotą jaką napotkał był zamieszkujący park miejski Brudek, którego przysmakiem były śmieci, ale tylko te metalowe, i który w dodatku wpierał Edkowi, że jest królem całej planety, a na Ziemi mieszkają „człowieki” (te duże) oraz dzieci (te małe), i że wszyscy oni jedzą śmieci. Z pomocą Edkowi ruszył nieco zarozumiały i oczytany Jeż – Wacław Igiełka, który dzięki nieocenionemu wsparciu dzieci pomógł zmontować rozbity statek kosmiczny.

Jak się okazało, w Skawinie mamy wielu zdolnych mechaników, którzy doskonale znają się na wszelkich technologiach (nawet tych kosmicznych) i pomocą swą gotowi służyć nawet obcym przybyszom z najdalszych stron galaktyki. Edek wdzięczny za okazaną pomoc i odbudowanie statku wspomógł wielbiącego porządek Wacława i wykorzystując wiedzę dzieci na temat segregacji śmieci oraz recyklingu, z łatwością posprzątał park miejski. Porządki nastały, Edek wrócił w rodzinne strony, dzieci dowiedziały się na czym polega segregacja odpadów, i do jakiego kontenera należy wrzucić plastik, papier, szkło oraz metal. Słowem, klasyczny – happy end. Nawet Brudek znalazł w całej sytuacji pozytyw dla siebie, bo czy nie łatwiej jest zaglądnąć do czerwonego pojemnika za jakimś metalowym przysmakiem niż przeszukiwać góry nikomu niepotrzebnych śmieci?

Interaktywny spektakl w wykonaniu teatru „Czkawka” okazał się niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci, które z pełnym zaangażowaniem pomagały przybyszowi z obcej planety. Mamy nadzieję, że przekazana w atmosferze dobrej zabawy wiedza z zakresu ekologii, recyklingu i segregacji śmieci zostanie należycie spożytkowana przez najmłodszych.

W spektaklu wystąpili znani już skawińskiej, dorosłej publiczności: Katarzyna Farbaniec jako Edek, Patrycja Polek w roli Wacława Igiełki oraz Ramzi Bahlawan jako Brudek.

Najmłodszych miłośników teatru zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Teatr Dzieciom, które odbędzie się 9 maja o godz. 17:30. Gościć będziemy teatr „Kalejdoskop”, który zaprezentuje spektakl pt. „Eliksir zdrowia”.

Źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński

dziecki skawinska