niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

„Mieszkanie Plus” nabiera tempa

W Skawinie powstanie 140 nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. To efekt warunkowej umowy podpisanej pomiędzy Gminą Skawina a BGK Nieruchomości. Mieszkania powstaną w rejonie ulic Skawińskiej i Torowej, a ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A.

Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października 2016 r., kiedy to gmina Skawina, będąca obecnie właścicielem nieruchomości, podpisała z BGK Nieruchomości S.A. list intencyjny. Z kolei w poniedziałek, 26 czerwca, przedstawiciele stron podpisali umowę inwestycyjną. – Skawina jest przykładem gminy, w której biznes czuje się dobrze, dowodem na to jest obecność dużych firm, które działają na tym terenie. Z kolei pracodawcy to bardzo ważny partner w realizowaniu programu Mieszkanie Plus, ponieważ to oni uwiarygadniają potrzeby mieszkaniowe w danej lokalizacji – zaznaczał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Wiele samorządów chciałoby mieć u siebie nowe mieszkania, natomiast nie wszędzie znajdą one najemców. Obecność dużych firm w Skawinie jest dla nas istotnym czynnikiem, który braliśmy pod uwagę, decydując się na współpracę z tym miastem.

Program Mieszkanie Plus jest odpowiedzią rządu na obecną sytuację na rynku mieszkaniowym. Z badań wynika, że z rynku tego wykluczona jest niemal połowa Polaków, w tym osoby aktywne zawodowo i spora część tzw. klasy średniej. Ponad milion polskich rodzin nie ma szans na najem lub kupno własnego mieszkania i musi je dzielić z innymi gospodarstwami. Na blisko 1,5 ha działce wskazanej przez miasto zostanie wybudowanych siedem czterokondygnacyjnych budynków. Spośród 140 planowanych mieszkań największą część będą stanowiły te czteropokojowe przeznaczone dla rodzin wielodzietnych. W ramach inwestycji zostaną utworzone 144 zewnętrzne miejsca postojowe. – Gmina Skawina bardzo intensywnie się rozwija, a towarzyszący temu wzrost ilości funkcjonujących podmiotów gospodarczych wpływa znacząco na rynek pracy, przez co sukcesywnie zwiększa się zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne – mówił Paweł Kolasa, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. – Program Mieszkanie Plus w naszej gminie ma za zadanie zagwarantować mieszkania dla nowych mieszkańców, w tym zwłaszcza tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Realizacja tej inwestycji znacząco dopełni ofertę nieruchomości, a nowe mieszkania przyczynią się do dalszego rozwoju Skawiny.

Dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją wykupu są bardzo potrzebne, również w Skawinie i w Małopolsce. Rozpoczynająca się inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby przyszłych najemców – ocenił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. – Mam nadzieję, że duże zainteresowanie najmem w ramach programu Mieszkanie Plus w Małopolsce przełoży się na powstawanie kolejnych, tak bardzo potrzebnych mieszkań. Zaprojektowanie przestrzeni, w której ludzie dobrze się czują i z której czerpią satysfakcję, jest sporym wyzwaniem, ale w programie Mieszkanie Plus łączymy nowoczesne budownictwo z przystępną ceną.

Skawina jest kolejną po Pelplinie, Toruniu, Katowicach, Radomiu, Nysie, Wałbrzychu i Zamościu gminą, która podpisała warunkową umowę inwestycyjną z BGK Nieruchomości S.A. Budowy trwają już w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus są realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin.

Więcej informacji o założeniach programu: KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: UMiG, fot.: Sławomir Trzeciak