piątek, 24 stycznia 2025 Imieniny: Rafal, Felicja, Franciszska

Mocne brzmienia w „Piaście”

Mocnym brzmieniem zespołów JADS, ARTHEMORE, OVERDRIVE oraz DEALER symbolicznie zamknęliśmy karty historii rockowej sceny skawińskiego Kina „Piast”.

Z inicjatywy dwóch muzyków z zespołu OVERDRIVE 17 lutego, ściany sali kinowej „Piasta”, jak za dawnych lat ponownie zadrżały. Nie można było sobie wymarzyć lepszego końcowego akcentu zamykającego działalność skawińskiego kina funkcjonującego pod patronatem  Centrum Kultury i Sportu. Od przeszło dwudziestu lat CKiS zawiadywało tym obiektem, niestety zmuszone jest pożegnać się z tym miejscem pełnym wspomnień o kulturalnych i artystycznych wydarzeniach. Przypomnijmy, iż w latach siedemdziesiątych kino od zawsze należące do Parafii Szymona i Judy Tadeusza, zostało wydzierżawione przez Miejski Dom Kultury „Sokół”, a w latach dziewięćdziesiątych przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Prze lata w kinie, m.in.: prócz projekcji filmowych toczyły się najważniejsze wydarzenia rockowej sceny młodych. Była to swoista kuźnia talentów muzycznych. Jedni kończyli na etapie szkolnych muzycznych doświadczeń, inni pozostali wierni muzyce przez całe życie. Takimi zespołami, w których wciąż gra muzyka, a kiedyś połączyła rockowa scena „Piasta” były: JADS, ARTHEMOR, OVERDRIVE oraz DEALER, kapele, które piątkowego wieczoru po raz ostatni zagrały na wyjątkowym, sentymentalnie ujmując, pożegnalnym koncercie. Oczywiście nie był to pożegnalny koncert zespołów, które mają się dobrze, wydają płyty, koncertują i zdobywają coraz to liczniejsze rockowe sceny – lecz Kina „Piast”, które wkrótce przechodzi w ręce prawowitego właściciela.

Czterogodzinne mocne granie rozpoczął metalowym brzmieniem skawiński zespół JADS w składzie: Jacek Tatko (wokal), Marek Hajto (bas), Marcin Sekula (perkusja), Robert Kurzyński (gitara), Marta Suder (gitara) oraz Marek Droździewicz (gitara). Zespół całkiem niedawno zakończył nagrywanie długo oczekiwanej płyty pt. „Wojna o raj”.

Również niedawno, bo pod koniec ubiegłego roku, ukazał się album drugiego z występujących dziś zespołów. Mowa tu o grupie ARTHEMORE i albumie „Zmowa milczenia”. Arthemore to formacja, która powstała w 2009 roku. Ich pierwszy występ sceniczny miał miejsce w Skawinie, podczas XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2010 roku. W 2012 roku wydali swój debiutancki album „Zadośćuczynienie”. W skład zespołu wchodzą: Barbara Tylek (wokal), założyciel zespołu Sebastian Wójtowicz (gitara), Bartek Burkat (gitara), Karol Bobek (bas), Waldemar Kowalski (perkusja). Arthemore aktualnie koncertuje promując swój nowo wydany album oraz rozpoczyna prace nad kolejnym.

Jako trzeci na scenie zagościli inicjatorzy dzisiejszego koncertu tj. grupa OVERDRIVE. Zespół rodem ze Skawiny inspiruje się hard rockiem i glamem lat ’70. Powstał w 2010 roku.  Overdrive posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl. Zespół gra w składzie: Adam Nawara (wokal), Adam Nawara  (wokal), Raff Suski (gitara), Grzesiek Hałuszczak (gitara, wokal),Marek Droździewicz (gitara), Marcin „Mushkin” Mucha (bas), Mateusz Orlicki (perkusja). Sami o sobie mówią, że ich największym atutem jest radość ze wspólnego grania. Jak dotąd wydali trzy płyty: Epka (2012), Lo-Fi (2013) oraz Pończochy (2015).

Rockowy wieczór zamknął zespół DEALER, który swój pierwszy koncert dał w Kinie „Piast” w 1996 roku. Ich muzyka to mieszanka groove metalu, hardcoru, punka oraz rapcoru. Grupę tworzą: Michał Suder (wokal), Rafał Bubak (wokal), Tomek Rzewuski (gitara), Wojciech Stożek (gitara), Marcin Lasek (bas), Leszek pająk (perkusja).  Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty oraz trzy płyty.

Dzisiejszy koncert był ostatnim wydarzeniem muzycznym organizowanym w skawińskim „Piaście”. Wieczór był pełen emocji, wypełniony ciężkim brzmieniem i sentymentalnymi wspomnieniami zarówno widzów jak i występujących. Mamy nadzieję, że pomimo iż „Piast” znika powoli z kulturalnej mapy Skawiny, tutejsza scena rockowa trwać będzie nadal, a zespoły, które zaczynały tu swoją historię, będą koncertować u nas jeszcze nie raz.

Marta Tyrpa, Ewa Przebinda, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński