sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Muzyczna podróż do źródeł

W niedzielne popołudnie po raz pierwszy w Skawinie gościliśmy jeden z najlepszych zespołów folkowych w Polsce – Čači Vorba. Zespół wystąpił w składzie: Maria Natanson (skrzypce, śpiew), Rafał Gontarski (akordeon), Robert Brzozowski (kontrabas), Stanisław Siedlaczek (instrumenty perkusyjne), Piotr Majczyna (gitary).

Fantastyczni muzycy, poruszająca muzyka i urokliwy klimat skawińskiego Rynku – to wszystko zagrało ze sobą idealnie. Usłyszeliśmy zarówno cygańską poezję Papuszy, wzruszające pieśni rumuńskie, jak i żywiołowe bałkańskie tańce. Nie trzeba rozumieć słów, by pojąć uniwersalny język muzyki. Miłość, tęsknota, smutek i rozpacz, radość i wesele – to  uczucia wyrażane podobnie pod każdą szerokością geograficzną.

Muzyka etniczna – muzyka tradycji – jest zrozumiała dla każdego, bo płynie prosto z serca i duszy. Żywym dowodem tego twierdzenia jest charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka Maria Natanson, która w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek, tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

Był to dla nas niezapomniany wieczór i mamy nadzieję na ponowne spotkanie.

Źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński