sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Na ul. Żwirki i Wigury powstał kontrapas

Na ulicy Żwirki i Wigury pojawił się kontrapas. Ul. Żwirki i Wigury szczególnie w okolicy rynku była niebezpieczna dla pieszych. 

Według urzędników, dochodziło tutaj do potrąceń spowodowanych faktem, że zaparkowane samochody utrudniały widoczność zarówno pieszym jak i kierowcom. Mieszkańcy nie będą już wychodzić z zaparkowanych samochodów lub sklepów wprost pod nadjeżdżające od strony rynku auta, ponieważ jednym z elementów tworzenia kontrapasu było usunięcie parkingu w tym miejscu. Pozostałe miejsca w strefie płatnego parkowania pozostają bez zmian, kierowcy mogą też bezpłatnie zaparkować przy basenie lub parku miejskim.

Jak głosi komunikat UMiG, nowy kontrapas wiąże się z poprawą widoczności na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. Zamkową. Samochody jadące od rynku często przemieszczały się lewą stroną jezdni na skutek zaparkowanych tam pojazdów, często poza wyznaczonym miejscem i na przejściu dla pieszych. Wjeżdżając samochodem na skrzyżowanie i zatrzymując się przed linią stop kierowca miał utrudnioną obserwację nadjeżdżających pojazdów z prawej strony.

Urzędnicy twierdzą, że kontrapas oprócz poprawy bezpieczeństwa zwiększa także komfort podróżowania. Intensywna czerwień jest dobrze widoczna z punktu widzenia kierowcy, to rozwiązanie znane w innych miastach np. w Krakowie. Zachowana zostanie też ciągłość ruchu dla rowerzystów jadących z osiedli w mieście Skawina do dworca. Wcześniej musieli zjechać z ciągu pieszo-rowerowego i poruszać się albo wąskim chodnikiem albo niebezpieczną drogą. W przeciwnym kierunku zaś, rowerzyści mogą poruszać się prawą stroną jezdni w „ruchu ogólnym” aż do wjazdu na CPR na ul. Zamkowej.

Dzięki wygodnej infrastrukturze dla pieszych i rowerzystów, mieszkańcy będą mieli alternatywę dla samochodów. 

Jak podkreślają urzędnicy, zależy im na zwiększeniu dostępności pieszej i rowerowej w centrum miasta. Ma to zmniejszyć to liczbę kolizji i korków, a także poprawić jakość powietrza. Inwestycje koncentrują się na zapewnieniu wygodnej możliwości dostania się do dworca.