niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Najlepsi poloniści w gminie wyłonieni

W przedświąteczny poniedziałek, 3 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbyła się gala finałowa XIX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego, skupionego w tym roku wokół motywu domu: "Dom - moje miejsce na ziemi".

Oprócz finalistów w uroczystej gali udział wzięli: wicestarosta Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Pierwszy zastępca burmistrza MiG Skawina Witold Grabiec, zastępca dyrektora CUW w Skawinie Marek Marzec, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie Ewa Masłowska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Ryszard Majdzik oraz dyrektorzy szkół.

Dom - przestrzeń bliska każdemu człowiekowi. Organizatorki GKP, czyli polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, starały się dobrać lektury konkursowe tak, by naświetlić wieloaspektowość motywu domu, zachęcić do przemyśleń i analizy własnych doświadczeń.

W I etapie uczniowie odwiedzili Czarnolas i od mistrza Jana dowiedzieli się, że dom budują podstawowe, niezmienne wartości. Wraz z panem Tadeuszem zwiedzili zatopiony w polskiej tradycji, otoczony arkadyjską przyrodą dworek rodziny Sopliców. Maria Konopnicka w wierszu "Pieśń o domu" przypomniała im, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz wspólny dom - ojczyznę. Dzięki opowiadaniu Marii Dąbrowskiej "Boże Narodzenie" mogli chłonąć atmosferę domu rozświetlonego blaskiem choinkowych świec, wypełnionego zapachem wigilijnych potraw. Spotkanie z rodziną Borejków z "Kwiatu kalafiora" Małgorzaty Musierowicz uświadomiło im, że dom to przede wszystkim ludzie.

W II etapie uczniowie zmierzyli się z filozoficznym artykułem Adama Workowskiego "Dom jako miejsce istnienia człowieka". Józef Baran w wierszu "Dom rodzinny" ukazał uczestnikom poetycką definicję domu, utkaną z marzeń i wspomnień; Bolesław Leśmian w "Urszuli Kochanowskiej" dotknął najwrażliwszej struny człowieczeństwa - przywiązania do najbliższych. Łukasz z "Pajączka na rowerze" i Zenek z "Tego obcego" udowodnili, że choć czasami bywa ciężko, warto marzyć i walczyć o spokojną, życiową przystań, a Saroo z filmu "Lion. Droga do domu", pokazuje jak dom rodzinny buduje tożsamość człowieka i nie można zaznać spokoju bez poznania własnych korzeni.

Do etapu finałowego przystąpili uczniowie z 9 szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, Szkoły Podstawowej w Zelczynie, Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, Szkoły Podstawowej w Rzozowie, Szkoły Podstawowej w Radziszowie, Szkoły Podstawowej w Kopance. Dwudziestu uczestników II etapu XIX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego podczas uroczystej gali finałowej otrzymało nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy XIX edycji GKP: Julia Wańdyga (I miejsce, SP Krzęcin), Sylwia Chmura (II miejsce SP Zelczyna), Aleksandra Szoda (III miejsce, SP Zelczyna).

Komisja Konkursowa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie gratulują wszystkim finalistom, dziękują nauczycielom przygotowujących uczniów i dyrektorom za pomoc w organizacji konkursu, a także zapraszają za rok do udziału w XX Jubileuszowej edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego.

Źródło: SP4