sobota, 22 stycznia 2022 Imieniny: Anastazy, Wincenty

Nareszcie… Wracają pociągi!

Na trasę Skawina – Kraków wracają pociągi o dużej częstotliwości. W godzinach szczytu komunikacyjnego przynajmniej dwa razy na godzinę będzie można pojechać koleją. Jazda ze Skawiny do Krakowa Podgórza ma zająć około 20 minut. Nowy rozkład wejdzie w życie 12 grudnia.

Gmina Skawina od lat przygotowywała się na uruchomienie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla przyszłych pasażerów SKA przygotowaliśmy całą infrastrukturę. W mieście i sołectwach powstały nowe stacje kolejowe, parkingi typu park&ride, Skawińskie Centrum Komunikacyjne oraz wyremontowano zabytkowy dworzec PKP, w którym siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna wraz z kawiarnią. Zadbano o wygodne dotarcie na pociąg zarówno dla kierowców jak i pieszych oraz rowerzystów. Powstały nowe drogi, parkingi, tunele podziemne, wybudowano chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przy wyremontowanych stacjach kolejowych pojawiły się zadaszone wiaty i parkingi dla rowerów.

Pociąg jako szybki tramwaj

Pociąg ma stać się dla mieszkańców szybkim „tramwajem” do i z Krakowa. Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż samochodem ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość ma pokonać w około 20 minut. Dzięki prowadzonym inwestycjom mieszkańcy od 12 grudnia zyskają alternatywę dla samochodu.

W sumie uruchomionych zostanie aż 38 nowych pociągów (19 par). Z uwagi na wciąż trwające prace modernizacyjne na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów dojazd do stacji Kraków Główny nowych pociągów nie jest możliwy. Dlatego większość z nich rozpocznie lub zakończy bieg na zlokalizowanym na estakadzie przystanku osobowym Kraków Podgórze. Lokalizacja ta stanowi dogodny punkt przesiadkowy na Komunikację Miejską w Krakowie, a honorowanie biletów kolejowych w tramwaju linii nr 3 ułatwi dojazd do centrum miasta.

W Skawinie do Dworca „Biblioteka Skawina” dowiezie mieszkańców między innymi linia wewnętrzna nr 233, która jest kontynuacją prowadzonego w latach 2019/2020 pilotażowego programu dotyczącego miejskiego autobusu ekologicznego 773. Linia nr 233 kursuje przez miasto i zatrzymuje się przy szkołach, kościele, dworcu, basenie, rynku, parku lub ośrodku zdrowia, czyli najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach.

Nowy rozkład jazdy dostępny jest TUTAJ.

Źródło: UMiG