poniedziałek, 09 grudnia 2024 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Nawet 1500 kontroli pieców

Funkcjonariusze straży miejskiej razem z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie sprawdzają, czym mieszkańcy palą w swoich kotłowniach. W tym sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 430 kontroli. Docelowo ma się ich odbyć ponad 1500.

Skawina efektywnie walczy z niską emisją. Straż miejska wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza kontroluje domowe kotłownie. Sprawdzają, czy mieszkańcy nie spalają śmieci oraz innych zakazanych rzeczy, np. mebli, flotu, czy mułu. Kontrole mają nie tylko na celu znalezienie i ukaranie osoby używającej trujących substancji, ale też edukację oraz doradztwo. Obecny na miejscu pracownik Urzędu Miasta i Gminy zachęca właściciela „kopciucha” do wymiany starego kotła na nowy. Pomoże w tym szereg dofinansowań ze środków gminnych oraz programów „STOP SMOG” i „Czyste Powietrze”. Urzędnik przypomina też mieszkańcom, że do 2022 roku na mocy uchwały antysmogowej muszą zostać zlikwidowane wszystkie „kopciuchy”.

Kontrole odbywają się 7 dni w tygodniu, również poza godzinami pracy urzędu. W ramach akcji „Mój sąsiad już nie truje” zachęcamy mieszkańców do wskazywania budynków, gdzie może być spalane niedozwolone paliwo. Taka informacja jest w pełni anonimowa, a kontrola odbędzie się w wielu domach całej ulicy, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że potencjalny winowacja domyśli się, kto wezwał straż miejską. Przypominamy, że za spalanie w piecu nielegalnego paliwa grozi mandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie winowajca może zostać ukarany grzywną do 5000 zł.

W poprzednim sezonie grzewczym ponad 1/4 wszystkich kontroli pieców w Metropolii Krakowskiej miała miejsce w Skawinie. W sumie przeprowadzono ich 800. Według raportu Urzędu Marszałkowskiego w 2018 roku Skawina była drugą gminą w Małopolsce z największą liczbą kontroli kotłów – więcej niż Tarnów czy Nowy Sącz.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Powietrza.

Źródło: UMiG