czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Nie tylko Słowacy zawitają w Skawinie

Podczas Światowych Dni Młodzieży Skawina będzie gościć przede wszystkim Słowaków. Wśród nich pojawią się jednak również pielgrzymi z innych krajów. Np. z Hong Kongu przyjedzie 50 osób. 

W Zespole Szkół Katolickich, przygotowania do ŚDM rozpoczęły się już dwa lata temu. Pierwszy ogólnoszkolny projekt, w którym uczestniczyli uczniowie to „Oto młodzież, oto wiosna kościoła”. Polegał on na przygotowaniu garści najciekawszych informacji na temat SDM. Kolejną inicjatywą promującą święto młodych był piknik szkolny pt. „Światowe Dni Młodzieży – musisz tam być”.

Jak zaznacza Stanisław Lalik, przewodniczący samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Katolickich, uczniowie proponowali mieszkańcom, aby dołączyli się do wielkiego przeżycia zbliżających się dni. Zapraszali także na spotkanie z Papieżem.

Placówka przyjmie pielgrzymów. Powstało miejsce do spania dla 150 osób. – Przyjmujemy ich w salach lekcyjnych. Przygotowujemy sale w ten sposób, aby mogli rozłożyć sobie karimatę, nocować u nas w salach lekcyjnych, podzieleni na małe grupy ze swoimi opiekunami – mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Elżbieta Szymańska.

Setka pielgrzymów, którzy będą nocować w placówce pochodzi ze Słowacji i będzie brała udział w koncertach i wydarzeniach organizowanych na „Skawińskich Błoniach”. Kolejnych 50 osób przyjedzie do gminy aż z Hong Kongu. Azjatyccy pielgrzymi wybierają się na Jasną Górę i spotkanie z Papieżem.

Wszyscy uczniowie w miarę możliwości zapisują się do przyjmowania pielgrzymów pod swój dach, a jeśli to niemożliwe zostają wolontariuszami. Wszystko po to żeby pomagać. Młodzi chcą też poznawać pielgrzymów z innych krajów. – Między uczniami panuje atmosfera niezmiernej radości właśnie z tego, że Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie, czyli prawie za ścianą naszego miejsca zamieszkania. Chcemy się otworzyć na kultury pielgrzymów i mamy nadzieję dobrze przeżyć Światowe Dni Młodzieży – mówi Jan Cichoń, uczeń Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skawinie.