sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Niepełnosprawni dostaną pomoc

Przyjedzie do domu, pomoże się ubrać, zawiezie do lekarza i nie odstąpi na krok. W Skawinie pojawi się asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Do jego zadań będzie należała kompleksowa pomoc w codziennych czynnościach. To kolejny krok Skawiny w celu ułatwienia mieszkańcom funkcjonowania w życiu społecznym.  

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie przystąpił do programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019 – 2020”. To dedykowany pracownik do pomocy mieszkańcom, którzy nie są samodzielni. Asystent przyjedzie do domu niepełnosprawnej osoby, pomoże jej się ubrać, przygotować do wyjścia, a następnie będzie towarzyszył i pomagał w dojechaniu do lekarza, na rehabilitację, basen itd.

W Skawinie pojawi się trzech asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej. Trwa rekrutacja na te stanowiska. Osoba niepełnosprawna za pomoc asystenta nie zapłaci ani złotówki, ponieważ jego wynagrodzenie zostanie w stu procentach pokryte ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Asystent to kolejny krok w celu ułatwienia mieszkańcom funkcjonowania w życiu społecznym. W Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie od ponad roku funkcjonuje punkt obsługi osób starszych i niepełnosprawnych (ul. Rynek 14). W tym miejscu mieszkaniec mający problemy z samodzielnym poruszaniem, może załatwić swoją sprawę bez potrzeby chodzenia. Pracownicy urzędu sami zajmą się tematem i przyniosą niezbędne do podpisania dokumenty. Punkt obsługi jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu z tyłu budynku (od strony parkingu) znajduje się także dzwonek, za pomocą którego można wezwać pomoc.

UMiG zachęca osoby starsze i niepełnosprawne do wcześniejszego zgłoszenia planowanej wizyty w urzędzie. Dzięki temu obsługa będzie sprawniejsza i wygodniejsza. Najlepiej:

Źródło: UMiG