czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Niezwykły koncert w Pozowicach

28 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Pozowicach pod hasłem „Gdy gaśnie pamięć ludzka, mówią kamienie…”, już po raz drugi odbył się koncert poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas którego zaprezentowano pieśni i wiersze patriotyczne.

W uroczystości przygotowanej przez uczniów klas I-IV oraz Lilianę Adamus i Lidię Żmudę, wzięli udział m.in. asystent Wojewody Michał Sumera, Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, radni powiatu Krzysztof Gębala i Paweł Kolasa, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, instytucji z terenu miasta i gminy, organizacji pozarządowych, sołtysi, emerytowani pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Pozowic i Facimiecha.

Podczas koncertu uczniowie, nauczyciele, absolwenci oraz rodzice deklamowali wiersze patriotyczne oraz odczytywali teksty historyczne. Koncert poświęcony był 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale nie zabrakło na nim również odniesień do wydarzeń upamiętniających 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości nie zabrakło pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich takich jak „Białe róże”, „Flaga biało-czerwon”, „Serce w plecaku” i wielu, wielu innych. Śpiewom, na pianinie akompaniowała Lidia Żmuda, na gitarze – Karolina Sekuła, a na skrzypcach Justyna Piszczek oraz uczennica klasy III – Julia Poniedziałek, a dzięki przygotowanym przez organizatorów śpiewnikom wszyscy uczestnicy koncertu mogli się przyłączyć do wspólnego śpiewu.

Na zakończenie koncertu, w swoim wystąpieniu, dyrektor szkoły – Jadwiga Pierzchała podziękowała dzieciom i absolwentom za piękny występ, gościom za przybycie oraz przypomniała, jak ważną rzeczą jest pamięć o tamtych czasach, o historii, zwłaszcza o historii lokalnej i jej bohaterach. Przytoczyła przykłady działań partyzanckich, jakie miały miejsce na terenie Facimiecha, Pozowic, Wielkich Dróg i Zelczyny. Odczytany został również list Wojewody Piotra Ćwika, w którym życzył, aby pamięć o Bohaterach naszej historii pozostała wiecznie żywa i była dzisiaj dla nas symbolem tego, co w naszym narodzie najlepsze.

Koncert zakończył się uroczystym odśpiewaniem hymnu w asyście pocztu sztandarowego.

Źródło: SP w Pozowicach