środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

„No Promil, No Problem” w Rzozowie

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2018/2019, Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Rzozowie wzięła udział w XI edycji kampanii „No Promil, No Problem”, do której przystąpiła gmina Skawina. Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z jazdą po spożyciu alkoholu.

Co roku na drogach w Polsce giną ludzie z winy pijanych kierowców. W szkole w ramach współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podjęto działania mające na celu uświadomienie uczniom oraz społeczności lokalnej skali problemu. W listopadzie podczas zebrań rodzice otrzymali ulotki oraz zostali poinformowani o założeniach kampanii. Uczniowie zachęcali rodziców do podpisania deklaracji „odpowiedzialnego pasażera”. Duża grupa rodziców zobowiązała się do reagowania w przypadku kiedy kierowca zamierza prowadzić samochód po spożyciu alkoholu.

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie z klas I-VIII uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem „alkogogli”. Pedagog przeprowadziła również pogadanki na temat niebezpieczeństwa jakie stwarza jazda po spożyciu alkoholu. W ramach kampanii uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat i hasło promujące akcję.

20 grudnia 2018 r. podczas konferencji podsumowującej kampanię w Hotelu „Na Wierzynka” w Wieliczce, odbył się finał kampanii, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu. Należy podkreślić, że wśród laureatów znaleźli się również uczniowie z gminy Skawina reprezentujący Szkołę Podstawową w Rzozowie oraz Szkołę Podstawową Nr 2 w Skawinie.

W tym dniu uczniowie oglądali film o skutkach jazdy po spożyciu alkoholu oraz wzięli udział w marszu niosąc wykonane przez siebie transparenty. Szczególnym sukcesem podczas tegorocznej kampanii było zdobycie przez uczennicę Alicję Czopek tytułu laureata w konkursie indywidualnym. Jej multimedialna praca została zaprezentowana w szkole w dniu finału kampanii. Mamy nadzieję, że działania podjęte w szkole w ramach kampanii „No promil, no problem” sprawią, że na naszych drogach zmniejszy się ilość wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

Źródło: SP w Rzozowie / UMiG