
Noc Świętojańska w Skawinie
Palono ogniska, na wodę puszczano wianki, tańczono i śpiewano – to wszystko zwyczaje Nocy Świętojańskiej, którą w tym roku, 21 czerwca, obchodzili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Święto to obchodzone było w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy i zarazem początku lata.
W ramach projektu pn. „Noc Świętojańska w Skawinie”, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie wraz ze swoimi rodzicami, podczas zorganizowanego ogniska, zapoznali się z obrzędami i zwyczajami ludowymi jakie związane są z jedną z najbardziej radosnych nocy. Najpopularniejszym z nich jest poszukiwanie kwiatu paproci, od którego według legendy, gdy tylko zapadał zmrok, zaczynało bić wyjątkowe, nigdy wcześniej niespotykane światło.
Kolejnym ze zwyczajów było palenie ognisk na wzgórzach. Mieszkańcy wierzyli, że zabierając zwęglone kawałki drewna z takiego ogniska do domu, zapewniało ochronę przed piorunami, chorobami i wszelkimi rzucanymi czarami. Najważniejszym z nich było jednak plecenie z kwiatów i ziół wianków, a następnie puszczanie ich z łuczywem na wodę. Wianki wyławiane były przez kawalerów i szukali jego autorki, która według wierzeń miała zostać jego żoną.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.
Źródło: ŚDS