Nowa „Odblaskowa szkoła”
Jak 591 uczniów w wieku od 7 do 14 lat nakłonić do pogłębiania wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz dbania o swoje bezpieczeństwo poprzez noszenie odblasków? Przed takim wyzwaniem po raz kolejny stanęły organizatorki „Odblaskowej Szkoły” na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie.
– Z uwagi na fakt, że nasza szkoła od wielu lat bierze udział w projekcie „Odblaskowa Szkoła”, chciałyśmy zaproponować nową formułę, aby uniknąć znudzenia tematem. Rozpoczęłyśmy hucznie, bo „Pierwszą Odblaskową Dyskoteką Plenerową” – wyjaśnia koordynator „Odblaskowej Szkoły” na terenie szkoły Agnieszka Poniewska. Imprezę zorganizowały Paulina Ścibor i Katarzyna Polus. – Nowością jest też to, że z naszymi działaniami wyszłyśmy poza mury szkoły, nawiązując współpracę z parafią Miłosierdzia Bożego. Wspólnie zorganizowaliśmy Odblaskowy Różaniec – dodaje Paulina Ścibor.
3 października w szkole odbył się też Pierwszy Odblaskowy Dzień. Tego dnia wszyscy uczniowie nosili odblaski i kamizelki, a najmłodsi wzięli udział w grach i zabawach, które w praktyce utrwalały wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Dzieci prezentowały, jak należy przechodzić przez pasy. Pokazywały na przykładzie maskotki i prawdziwego fotelika samochodowego, jak przygotować się do podróży autem. Wykazywały się znajomością znaków drogowych. Wreszcie, ubierały się na czas w odblaskową odzież i grały w odblaskowe kółko i odblaskowy krzyżyk. Podczas tego dnia szkołę odwiedzili goście z policji, straży miejskiej, a także oficer pieszo-rowerowy.
– Jak co roku, odbywają się konkursy wiedzy i konkursy plastyczne. Jedynym ograniczeniem jest czas, bo wszystkie działania musimy zakończyć przed listopadem. Natomiast nasza kreatywność nie zna granic – przekonuje Paulina Ścibor. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom, a szczególnie policji, straży miejskiej, oficerowi pieszo-rowerowemu – Romanowi Gduli i rodzicom naszych uczniów za podarowanie kamizelek odblaskowych oraz odblasków – podsumowuje Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – mgr inż. Hanna Szczerbak.
Źródło: Szkoła Podstawowa nr 1