sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Nowe zasady, kontrole i kwarantanna

Rząd wprowadza zakaz opuszczania domu poza naprawdę niezbędnymi sytuacjami. Wyjścia do sklepu, apteki, pracy, czy wyprowadzenie psa są dozwolone. Spacery w celach rekreacyjnych i spotkania towarzyskie zostają zakazane. Zabronione są zgromadzenia za wyjątkiem tych, w których bierze udział rodzina.

Premier chce ograniczyć tłok w komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów zostaje ograniczona. Dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. Prezes Rady Ministrów zachęca do korzystania komunikacji miejskiej tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Egzekwowaniem nowych przepisów będzie zajmowała się policja.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że na ten moment nie są planowane przesunięcia terminów wyborów prezydenckich, matur i egzaminów ósmoklasisty. Premier zaapelował także do przedsiębiorców, by ci wprowadzili możliwość pracy zdalnej, jeżeli jest taka możliwość.

Premier przypomniał, że liczba chorych w naszym kraju zbliża się do 800 i rząd spodziewa się dużej liczby nowych zachorowań. Kolejne obostrzenia zostały wprowadzone po to, by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków.

Zakazy nie obejmują działań, która mają pomóc w funkcjonowaniu najbliższych członków rodziny. Nowe obostrzenia będą trwały do 11 kwietnia.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia nadal obowiązują.

Straż miejska kontroluje sklepy

Strażnicy sprawdzają, czy obsługa sklepów przestrzega zaleceń rządu dotyczących profilaktyki. To między innymi stosowanie jednorazowych rękawiczek, dezynfekcja powierzchni oraz częste i dokładne mycie dłoni.

Strażnicy miejscy sprawdzają nie tylko pracowników sklepów, ale rozmawiają też z ich klientami. Przypominają im, by stojąc w kolejce zachowali od siebie bezpieczną odległość, najlepiej 2 metry. Jeżeli mijają się w sklepowych alejkach, powinni to robić jak najdalej od drugiego człowieka. A jeśli w sklepie znajdują się płyny dezynfekujące, to niech z nich skorzystają. Strażnicy miejscy zachęcają też do używania jednorazowych rękawiczek w trakcie pakowania pieczywa, warzyw i owoców.

Spokój i higiena to najlepszy sposób poradzenia sobie z koronawirusem. Dlatego prosimy o rozsądne podejście i przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki.

Kwarantanna (dane na wieczór 23 marca)

75 mieszkańców miasta i gminy Skawina przebywa w kwarantannie domowej. Na ten moment potwierdzono 1 przypadek zarażenia koronawirusem.

Zbiórka środków ochrony osobistej

Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się ci, którzy ratują nasze zdrowie i życie, UMiG ogłasza zbiórkę środków ochrony osobistej na rzecz skawińskiego Pogotowia Ratunkowego oraz przychodni zdrowia działających na terenie naszego miasta i gminy. Pomóżmy im w walce z koronawirusem!

Podczas codziennej pracy ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i pracownicy przychodni narażeni są na bezpośredni kontakt z COVID-19. Dotychczasowe zaopatrzenie w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji jest zużywane w bardzo szybkim tempie. Placówki te obecnie nie są w stanie zamówić środków ochrony osobistej, bo po prostu ich nie ma w hurtowniach, a zapotrzebowanie z dnia na dzień jest coraz większe.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, organizacją, która ma dostęp do środków ochrony osobistej lub do środków dezynfekujących prosimy o pomoc. Każda przekazana ilość jest ważna.

W razie pytań UMiG prosi o kontakt z Agnieszką Winiarz kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Prosimy o dostarczanie środków bezpośrednio do przychodni.

Źródło: UMiG