sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Nowe znaki na ulicach

Przy ulicy Żwirki i Wigury oraz szkole w Krzęcinie pojawiły się kolejne znaki. Dość nietypowe, ponieważ mierzą prędkość samochodów i pokazują, jaka kara czekałaby kierowcę, gdyby na miejscu była policja. Zasilane ogniwami fotowoltaicznymi znaki mają zachęcać do zdjęcia nogi z gazu.

Radarowe wyświetlacze prędkości to jeden z elementów programu „Droga OZE+”. Oprócz promowania odnawialnych źródeł energii, zakłada on także zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach. W Skawinie przy ulicy Żwirki i Wigury pojawił się radarowy wyświetlacz prędkości. Drugi zamontowany został przy szkole podstawowej w Krzęcinie.

 Chcemy edukować kierowców. Tablice pojawiły się w tych miejscach celowo, ponieważ to ruchliwe drogi, po których pojazdy poruszają się ze zbyt wielką prędkością. Znajdują się one w pobliżu szkoły, a zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa wokół placówek oświatowych. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty, samochody faktycznie jeżdżą tam wolniej – mówi Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski.

Tablice przy ulicy Żwirki i Wigury oraz w Krzęcinie to efekt współpracy Gminy Skawina z Powiatem Krakowskim. Urządzenia są obecnie w fazie testów. Starostwo Powiatowe nie wyklucza, że w przyszłości tablice zostaną wyposażone w GSM, który umożliwi wysyłanie zdjęć do inspekcji transportu drogowego lub policji. Możliwe, że kolejne tego typu urządzenia pojawią się przy innych placówkach oświatowych w gminie Skawina.

Źródło: UMiG