niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Nowy samochód dla OSP w Woli

1 marca to ważny dzień dla bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko Woli Radziszowskiej, ale także całej gminy Skawina. Tego dnia, po raz pierwszy w 121-letniej historii OSP w Woli Radziszowskiej, przywitaliśmy fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

– Jest to dla nas bardzo duże święto, wieńczy trzyletnie starania o pozyskanie tego samochodu. Zakup nie byłby możliwy bez udziału wielu ludzi: władz państwowych, władz samorządowych, pracy druhen i druhów, wsparcia mieszkańców sołectwa Wola Radziszowska – mówi Małgorzata Lubowicka, Prezes Zarządu OSP w Woli Radziszowskiej – Wierzę, że ten samochód będzie nam bardzo dobrze służył przez wiele lat, ale mam nadzieję, że nie będzie wyjeżdżał często do tragedii ludzkich.

Samochód został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu przez OSP z wielu źródeł publicznych:
  • dotacje przekazali: Gmina Skawina 420 000 zł
  • Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 350 000 zł, 
  • środki własne, zebrane w ciągu trzech lat w kwocie 315 970 zł
  • Województwo Małopolskie 45 000 zł
  • Powiat Krakowski 24 000 zł

Nowy samochód jest uterenowiony – posiada napęd na dwie osie. Wyposażony jest w między innymi w zbiornik na wodę o pojemności 4 000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 435 litrów, pompę wysokiego i niskiego ciśnienia o maksymalnej wydajności 2840 litrów/minutę, działko wodno-pianowe, szybkie natarcie, wyciągarkę, maszt oświetleniowy w technologii LED i urządzenia hydrauliczne do ratownictwa technicznego.

W uroczystym powitaniu samochodu uczestniczyli liczni zaproszeni goście. Na miejscu nie zabrakło też zaproszonych zaprzyjaźnionych jednostek OSP, które wspólnie z mieszkańcami Woli Radziszowskiej świętowały ten ważny moment.

– Dzisiejsze święto nie tylko będzie obchodzone jako Dzień Żołnierzy Wyklętych, ale przede wszystkim – święto jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radziszowskiej. Ogromnie się z tego powodu cieszę i gratuluję chłopakom i dziewczynom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radziszowskiej i wszystkim tym, którzy im pomogli. Ogromne podziękowania! Fantastyczna robota, to naprawdę coś wielkiego. Wszystkiego dobrego! – mówi burmistrz Norbert Rzepisko.

Źródło: OSP w Woli Radziszowskiej / UMiG