czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Oczyszczacze dla przedszkoli i żłobków

Dzięki nim dzieci chociaż na chwilę „odetchną” od smogu. Do końca września do 1800 małopolskich przedszkoli, żłobków i klubów malucha trafią oczyszczacze powietrza ufundowane przez Województwo Małopolskie.

Jedno z takich urządzeń już pojawiło się w przedszkolu przy Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim. Wręczył je marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. – Oczyszczacz zapewni w sali, w której dzieci przebywają, powietrze czyste, zdrowe, pozbawione pyłów i związków mogących mieć negatywny wpływ na najmłodszych. Chronimy je i przy okazji przekazujemy wiedzę na temat smogu i tego, jakim jest dla nas zagrożeniem.

Oczyszczacze są bezpieczne dla dzieci. Posiadają blokadę rodzicielską oraz funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy lub w przypadku przewrócenia urządzenia. Koszt 1800 oczyszczaczy powietrza to ponad 1 milion złotych. Do końca września trafią do 932 placówek gminnych i 759 niepublicznych. Otrzymają je za darmo, lecz ich obowiązkiem będzie przeprowadzenie akcji edukacyjnej z udziałem dzieci i rodziców, która ma dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza.